Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Tina407299298's Rating My Rating
1
Blade (1998,  R)
Blade 5.0 Stars
I loved this movie! Wesley Snipes was a "kick-ass" action hero!!
Click to Rate
2
Chocolat (2000,  PG-13)
Click to Rate
3
Clerks (1994,  R)
Clerks 5.0 Stars
It's all about Jay & Silent Bob for me! And all scenes involving the video store clerk! I've worked retail & as a video store clerk so, I could REALLY relate to this movie!
Click to Rate
4
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
5
Friday (1995,  R)
Click to Rate
6
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 5.0 Stars
I loved this movie! I've seen it a bunch of times! Great actors & an awesome 70's rock n' roll soundtrack! One of my top fave mob movies!
Click to Rate
7
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
8
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
9
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back 4.0 Stars
Jay & Silent Bob do their movie! With cameo's by Matt Damon & Ben Affleck. Jay is my homeboy! "Snoochie Booches"!
Click to Rate
10
Memento (2000,  R)
Click to Rate
11
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
12
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
13
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite 5.0 Stars
I laughed my ass off through this one! "Vote For Pedro"
Click to Rate
14
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs 5.0 Stars
Great movie. Fantastic cast-Michael Madsen & Steve Buscemi were my faves. Loved that twisted scene with "Mr. Blonde" & a straight razor.
Click to Rate
15
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
16
Rocky II (1979,  PG)
Click to Rate
17
Rocky Balboa (1990,  PG)
Click to Rate
18
Saw (2004,  R)
Click to Rate
19
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
20
Secret Window (2004,  PG-13)
Click to Rate
21
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
22
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
23
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
24
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
25
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
26
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
27
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
28
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
29
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
30
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
31
The Ring (2002,  PG-13)
Click to Rate
32
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
33
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
34
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
35
The Waterboy (1998,  PG-13)
Click to Rate
36
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
Click to Rate
37
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
38
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
39
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
40
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
41
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
42
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
43
Wayne's World (1992,  PG-13)
Click to Rate
44
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Click to Rate
45
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
46
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
47
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
48
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Elektra (2005,  PG-13)
Click to Rate
50
This Is Spinal Tap (1984,  R)
Click to Rate
51
The Blues Brothers (1980,  R)
The Blues Brothers 5.0 Stars
One of my all-time favorite movies. I've seen it a bunch of times! It has a little bit of EVERYTHING: SNL cast, great music, Aretha Franklin, one of the best car chase scenes, tons of humor, and a great supporting cast!
Click to Rate
52
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
53
Enter the Dragon (1973,  R)
Click to Rate
54
The Machinist (2004,  R)
Click to Rate
55
Eulogy (2004,  R)
Click to Rate
56
My Blueberry Nights (2007,  PG-13)
Click to Rate
57
Alfie (2004,  R)
Click to Rate
58
Charlie's Angels (2000,  PG-13)