Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Swedish movies and more
by
EvaLena
Movies I've Owned: Part 1
by
Jeremy
great movie that i like
by
kamy
Perfect Films
by
Kelly
Favorite Foreign Language films
by
Mac
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
ça?atay
tioncity's Rating
My Rating
1
The Seventh Seal
(, Unrated)
2
Sleepers
(1996, R)
3
The Godfather
(1972, R)
4
The Godfather, Part II
(1974, R)
5
The Godfather, Part III
(1990, R)
6
On the Waterfront
(1954, Unrated)
7
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side)
(2007, Unrated)
8
Babel
(2006, R)
9
Shout
(1991, PG-13)
10
Der Name der Rose (The Name of the Rose)
(1986, R)
11
The Departed
(2006, R)
12
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge)
(1994, R)
13
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu)
(1993, R)
14
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc)
(1994, R)
15
Munich
(2005, R)
16
Reservoir Dogs
(1992, R)
17
Head-On (Gegen die Wand)
(2005, R)
18
V for Vendetta
(2006, R)
19
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
20
Patch Adams
(1998, PG-13)
21
Good Will Hunting
(1997, R)
22
The Final Cut
(2004, PG-13)
23
Seven Years in Tibet
(1997, PG-13)
24
Being Human
(1994, PG-13)
25
Good Morning, Vietnam
(1987, R)
26
Troy
(2004, R)
27
Legends of the Fall
(1994, R)
28
Queimada (Burn!) (The Mercenary)
(1969, PG)
29
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris)
(1972, NC-17)
30
Braveheart
(1995, R)
31
Gladiator
(2000, R)
32
In the Name of the Father
(1993, R)
33
Solino
(2002, Unrated)
34
Im Juli. (In July)
(2000, Unrated)
35
Das Experiment (The Experiment)
(2001, R)
36
Dead Poets Society
(1989, PG)
37
Desperado
(1995, R)
38
Babam Ve Oglum (My Father and My Son)
(2005, PG-13)
39
Pink Floyd - The Wall
(1982, R)
40
Wall Street
(1987, R)
41
Duvar (The Wall)
(1983, Unrated)
42
Amores Perros
(2000, R)
43
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
44
Yol (The Way) (La Permission)
(1982, PG)
45
I Am Legend
(2007, PG-13)
46
National Treasure
(2004, PG)
47
National Treasure: Book of Secrets
(2007, PG)
48
No Country for Old Men
(2007, R)
49
Papillon
(1973, R)
50
The Weather Man
(2005, R)
51
Lord of War
(2005, R)
52
City of Angels
(1998, PG-13)
53
Alexander
(2004, R)
54
Gallipoli
(1981, PG)