My Favorite Movies
| tmribeiro1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 2 |
Into the Wild (2007, R) |
|
| 3 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 4 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 5 |
The Savages (2007, R) |
|
| 6 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 7 |
The Shining (1980, R) |
|
| 8 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 9 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 10 |
Vicky Cristina Barcelona (2008, PG-13) |
|
| 11 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 12 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 13 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 14 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 15 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 16 |
Revolutionary Road (2008, R) |
















