My Favorite Movies


  Tobias78596541's Rating My Rating
1
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
2
Raising Arizona (1987,  PG-13)
Click to Rate
3
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
4
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
5
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
6
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
7
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
8
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
9
Superbad (2007,  R)
Click to Rate
10
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
11
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
12
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
13
A Christmas Story (1983,  PG)
Click to Rate
14
Groundhog Day (1993,  PG)
Click to Rate
15
Hellraiser (1987,  R)
Click to Rate
16
Kill Bill: Vol. 1 (,  Unrated)
Click to Rate
17
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
21
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
22
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
23
Jackie Brown (1997,  R)
Click to Rate
24
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
Click to Rate
25
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
26
Four Rooms (1995,  R)
Click to Rate
27
Windtalkers (2002,  R)
Click to Rate
28
Saving Silverman (Evil Woman) (2001,  R)
Click to Rate
29
School of Rock (2003,  PG-13)
Click to Rate
30
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Click to Rate
31
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
Click to Rate
32
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
Click to Rate
33
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
Click to Rate
34
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
Click to Rate
35
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
Click to Rate
36
Friday the 13th (1980,  R)
Click to Rate
37
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
Click to Rate
38
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
Click to Rate
39
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
Click to Rate
40
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
Click to Rate
41
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
Click to Rate
42
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
Click to Rate
43
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
Click to Rate
44
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1996,  R)
Click to Rate
45
Freddy vs. Jason (2003,  R)
Click to Rate
46
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
Click to Rate
47
Hellraiser - Bloodline (2000,  R)
Click to Rate
48
Hellraiser - Deader (2005,  R)
Click to Rate
49
Hellraiser - Hellworld (2005,  R)
Click to Rate
50
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
Click to Rate
51
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
Click to Rate
52
Hellraiser: Prophecy (2006,  Unrated)
Click to Rate
53
The Evil Dead (1982,  NC-17)
Click to Rate
54
Army of Darkness (1993,  R)
Click to Rate
55
Day of the Dead (1985) (1985,  Unrated)
Click to Rate
56
Dawn of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
57
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
58
Night of the Living Dead (1990,  R)
Click to Rate
59
The Return of the Living Dead (1985,  R)