My Favorite Movies


  toiah's Rating My Rating
1
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing 5.0 Stars
This movie is not only about cheering. It's also about trust. That's why I liked it.
Click to Rate
2
Just My Luck (2006,  PG-13)
Just My Luck 5.0 Stars
I love this movie. The best chick flick I've watched.
Click to Rate
3
Casper (1995) (1995,  PG)
Casper (1995) 5.0 Stars
A really good movie about friendship, family and adventure. A must see movie.
Click to Rate
4
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock 4.5 Stars
I like the music they make. They're all very talented when it comes to music. It's pretty amazing for their age.
Click to Rate
5
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up 4.5 Stars
Movie was good. Channing Tatum did a good job. I love the soundtrack.
Click to Rate
6
Queen of the Damned (2002,  R)
Queen of the Damned 4.5 Stars
I love vampire movies.
Click to Rate
7
Hackers (1995,  PG-13)
Hackers 4.5 Stars
It's really cool. Imagine students in high school tries to exterminate a computer virus.
Click to Rate
8
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.5 Stars
A very romantic and inspiring movie.
Click to Rate
9
Peter Pan (2003,  PG)
Peter Pan 4.5 Stars
This movie is a classic.
Click to Rate
10
Little Manhattan (2005,  PG)
Little Manhattan 4.5 Stars
A movie made for realization that 10 yrs old is too young to love the opposite sex.
Click to Rate
11
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy 5.0 Stars
I love this movie. It's not only action and adventure, it's also romance and comedy. all-in-one.
Click to Rate
12
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns 5.0 Stars
I love it the second time around.
Click to Rate
13
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile 4.5 Stars
A very inspiring movie. Everyone should watch this.
Click to Rate
14
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 4.5 Stars
Johnny Depp is a very amazing actor. I love this movie.
Click to Rate
15
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 3.5 Stars
This movie made me cry. I'm not expecting that to happen.
Click to Rate
16
See No Evil (2006,  R)
See No Evil 4.0 Stars
Not really religious but it turned out good. Kane was made for this movie.
Click to Rate
17
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality 4.5 Stars
This was hilarious.
Click to Rate
18
Bicentennial Man (1999,  PG)
Bicentennial Man 5.0 Stars
A must see movie. It's funny and touching. Robin Williams is a classic.
Click to Rate
19
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence 5.0 Stars
The best futuristic movie I've ever seen. Steven Spielberg is an alien. jk.
Click to Rate
20
Brokedown Palace (1999,  PG-13)
Click to Rate
21
The Craft (1996,  R)
Click to Rate
22
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
23
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
24
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
27
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
28
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Click to Rate
30
Catwoman (2004,  PG-13)
Click to Rate
31
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith 4.5 Stars
Great movie. I love the part when they're trying to kill each other. It has some funny parts too.
Click to Rate
32
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider 5.0 Stars
This movie is really cool. It's not that predictable.You'll really have a hard time guessing what's gonna happen next.
Click to Rate
33
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 5.0 Stars
This 2nd installment is great. It keeps getting better the 2nd time around. Angelina Jolie is a very impressive actress.
Click to Rate
34
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
35
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
36
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
Click to Rate
37
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure 4.5 Stars
A kind of movie where a protagonist steals. Really cool.
Click to Rate
38
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
39
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
40
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Ocean's Twelve 4.5 Stars
A collaboration of great artists. Of course it will turn out good. I like this movie though I haven't seen the 1st one. I love the soundtrack.
Click to Rate
41
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead 4.5 Stars
This movie made me scream. I don't usually do that.
Click to Rate
42
The Number 23 (2007,  R)
Click to Rate
43
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
Click to Rate
44
The Frighteners (1996,  R)
Click to Rate
45
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
46
Post Impact (,  Unrated)
Click to Rate
47
Infamous (2006,  R)
Click to Rate
48
Blade (1998,  R)
Click to Rate
49
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
50
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
51