My Favorite Movies
| toiletseatgirl's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 2 |
Memento (2000, R) |
|
| 3 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 4 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 5 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 6 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 7 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 8 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 9 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 10 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
| 11 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 12 |
eXistenZ (1999, R) |
|
| 13 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 14 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 15 |
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002, R) |
|
| 16 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
| 17 |
Dogma (1999, R) |

















