My Favorite Movies


  Tom17698824's Rating My Rating
1
The Darjeeling Limited (2007,  R)
Click to Rate
2
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
3
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
4
Bande à part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
Click to Rate
5
A Christmas Story (1983,  PG)
Click to Rate
6
Annie Hall (1977,  PG)
Click to Rate
7
L.A. Confidential (1997,  R)
Click to Rate
8
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
9
Pat Garrett & Billy the Kid (1973,  R)
Click to Rate
10
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
11
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
12
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
13
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1960,  Unrated)
Click to Rate
14
The Seventh Seal (,  Unrated)
Click to Rate
15
There Will Be Blood (2007,  R)
Click to Rate
16
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
17
Fantasia (1940,  G)
Click to Rate
18
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
Click to Rate
19
Munich (2005,  R)
Click to Rate
20
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
21
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
22
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
23
The Ninth Gate (1999,  R)
Click to Rate
24
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996,  PG-13)
Click to Rate
25
Walker (1987,  R)
Click to Rate
26
Sid & Nancy (1986,  R)
Click to Rate
27
A Fistful of Dynamite (Duck, You Sucker) (Giù la testa) (1971,  PG)
Click to Rate
28
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
29
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
30
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
31
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
32
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
33
THX 1138 (1971,  PG)
Click to Rate
34
The Rules of Attraction (2002,  R)
Click to Rate
35
The Black Dahlia (2006,  R)
Click to Rate
36
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
Click to Rate
37
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
38
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
39
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
40
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
41
Highlander (1986,  R)
Click to Rate
42
Syriana (2005,  R)
Click to Rate
43
Queimada (Burn!) (The Mercenary) (1969,  PG)
Click to Rate
44
The French Connection (1971,  R)
Click to Rate
45
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
Click to Rate
46
Gangs of New York (2002,  R)
Click to Rate
47
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
48
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
49
1900 (Novecento) (1976,  R)
Click to Rate
50
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
51
Casino (1995,  R)
Click to Rate
52
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
53
Gli Orrori del Castello di Norimberga (Baron Blood) (1972,  PG)
Click to Rate
54
300 (2007,  R)
Click to Rate
55
From Hell (2001,  R)
Click to Rate
56
The Conformist (1970,  R)
Click to Rate
57
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
58
A History of Violence (2005,  R)
Click to Rate
59
Shadow of the Vampire (2000,  R)
Click to Rate
60