My Favorite Movies


  Tominator's Rating My Rating
1
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
Great Director, great story, great characters, great cast....A Masterpiece
Click to Rate
2
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
Great film which leaves you feeling good at the end. I can watch this film over and over again.
Click to Rate
3
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
The First film to use special effects to its potential. Cool action/sci-fi film.
Click to Rate
4
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
In My opinion this film was the best of the trilogy, great action and story. Brilliant film.
Click to Rate
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
This was a brilliant film, great story and action although in my opinion The Two Towers was better.
Click to Rate
6
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
One of the truly great sequels ever made. Christopher Nolan's follow up to Batman Begins is truly phenomenal. Everything about this movie was great: the direction, screenplay, cinematography,score and the acting. Heath Ledger gives a performance of a lifetime and the rest of the cast including Bale,Eckhart and Oldman are fantastic. I agree with Christian Bale when he said "How the hell do you top this?"
Click to Rate
7
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
The greatest superhero film alive today, from start to finish this was amazing. Can't wait for 'The Dark Knight'!
Click to Rate
8
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
9
American Beauty (1999,  R)
American Beauty 5.0 Stars
Again, Kevin Spacey was excellent in this. Brilliant film.
Click to Rate
10
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects 5.0 Stars
Great crime film with a great story and twists. Kevin Spacey was excellent in this.
Click to Rate
11
Memento (2000,  R)
Memento 5.0 Stars
A movie that you will have to watch about 3 times to take everything in. Loved it!
Click to Rate
12
Heat (1995,  R)
Heat 5.0 Stars
I got goosebumps when Pacino and DeNiro was in a scene together. Great heist film.
Click to Rate
13
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver 5.0 Stars
Great performance by Robert DeNiro as a mentally disturbed lonely man and brilliantly directed by Martin Scorsese.
Click to Rate
14
Collateral (2004,  R)
Collateral 5.0 Stars
Tom Cruise is excellent in this. IMO Michael Mann's best film so far.
Click to Rate
15
Dog Day Afternoon (1975,  R)
Dog Day Afternoon 5.0 Stars
One of the best if not THE best acting performance ever.
Click to Rate
16
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
Brilliant adaptation of a great comic novel, this film had everything.
Click to Rate
17
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
Probably the greatest love film ever. It made me cry lol
Click to Rate
18
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest 5.0 Stars
One of Jack Nicholsons greatest performances. A funny and touching film.
Click to Rate
19
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God) 5.0 Stars
Dark, disturbing, violent and funny. One of the best crime films ever made, hell one of the best films ever made. Don't be put of because its a foreign film, it is a shocking and compelling film. Brilliantly acted and directed. A rare masterpiece.
Click to Rate
20
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional) 5.0 Stars
cool film..especially loved gary oldman's performance althought everyone elses was fantastic.
Click to Rate
21
Magnolia (1999,  R)
Magnolia 5.0 Stars
Excellent film with a superb cast and brilliant performances by Tom Cruise, William H. Macy, John C. O'Reily and Philip Baker Hall. A movie that i didnt want it to end even though its 3 hours long!
Click to Rate
22
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day 5.0 Stars
The best action/sci-fi film ever made.
Click to Rate
23
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets 5.0 Stars
The title says it all really. Jack gives of his best performances and Greg Kinnear is very funny.
Click to Rate
24
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation 5.0 Stars
Bill murray gives one of his best performances. Very funny and emotional.
Click to Rate
25
Man on Fire (2004,  R)
Man on Fire 5.0 Stars
This film actually made me cry. Great action and story with superb performances by Denzel Washington and Dakota Fanning.
Click to Rate
26
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 5.0 Stars
Probably Jim Carrey's best performance. A very clever moving story. You really have to pay attention to watch this.
Click to Rate
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 5.0 Stars
Tom Hank's most memerable performance and probably his best. Funny and emotional film.
Click to Rate
28
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 5.0 Stars
Vintage Tarantino.
Click to Rate
29
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 5.0 Stars
Vintage Taratino.
Click to Rate
30
Fargo (1996,  R)
Fargo 5.0 Stars
Amazing film from the Coen Brothers. Superbly acted, great cast and terrific story. Very funny aswell. Highly recommended.
Click to Rate
31
The Departed (2006,  R)
The Departed 5.0 Stars
Awesome film. It's got everything you want in a film. Great Performances by Leo, Matt, Jack and Mark.
Click to Rate
32
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 5.0 Stars
A masterpiece. Probably the weaker out of the three in my opinion.
Click to Rate
33
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 5.0 Stars
Spectacular. Crowe's best performance.
Click to Rate
34
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
Re-invented the horror genre.
Click to Rate
35
Sideways (2004,  R)
Sideways 5.0 Stars
I love this film. Emotional and funny.
Click to Rate
36
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber 5.0 Stars
One of the best comedies ever made. There are so many quotes from this film. Brilliant.
Click to Rate
37
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin 5.0 Stars
Very very funny and rauncy.
Click to Rate
38
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 5.0 Stars
Very, very, very, very, very funny- like piss my pants, can't breathe funny.
Click to Rate
39
True Romance (1993,  R)
True Romance 5.0 Stars
Vintage Tarantino. Patricia Arquette is excellent in this. The scene with Christopher Walken and Dennis Hopper has got to be one of the best scenes ever.
Click to Rate
40
L.A. Confidential (1997,  R)
L.A. Confidential 5.0 Stars
Absolutely Brilliant. Superb cast, great script with brilliant performances by Russell Crowe and Guy Pearce. Very Stylish crime noir film with great twists.
Click to Rate
41
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
I don't really know what to say about this film. It's dark, disturbing and very weird. Malcolm McDowell gave one of the greatest performances ever. Brilliantly directed by Stanley Kubrick.
Click to Rate
42
Zodiac (2007,  R)
Zodiac 4.0 Stars
Absolutely briiliant. I love murder mystery thrillers and this one got me hooked right from the start. A superb cast with great performances. One of David Finchers best along with Fight Club and Seven.
Click to Rate
43
The Insider (1999,  R)
The Insider 5.0 Stars
Brilliant performance by Russell Crowe. Intriguing story and great cast.
Click to Rate
44
Sicko (2007,  PG-13)
Sicko 4.0 Stars
Absolutely brilliant. Thank God i live in the UK! Very interesting and emotional. Michael Moore's best film to date
Click to Rate
45
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 5.0 Stars
A very funny take on zombie films. British style.
Click to Rate
46
Superbad (2007,  R)
Superbad 4.0 Stars
Absolutely hilarious from the get go. Great one-liners, funny cast, and a new take on the teen high school movie. "I am Mclovin" lmao. The team behind great comedies such as 40 Year Old Virgin and Knocked Up have done it again.
Click to Rate
47
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up 4.0 Stars
From the makers of The 40 Year Old Virgin this film is hilarious. Great comedic performances by everyone especially Seth Rogen, Katherine Heigi and Paul Rudd.
Click to Rate