My Favorite Movies
| tommyseye's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
I Capture the Castle (2003, R) |
|
| 2 |
Zelary (2004, R) |
|
| 3 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 4 |
Les Miserables (1998, PG-13) |
|
| 5 |
An Enemy of the People (1966, Unrated) |
|
| 6 |
Man of La Mancha (1972, PG) |
|
| 7 |
Joan of Arc (1999, Unrated) |
|
| 8 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 9 |
Pinocchio - Walt Disney (1940, G) |
|
| 10 |
Constantine (2005, R) |
|
| 11 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 12 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 13 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 14 |
Fallen (1997, R) |
|
| 15 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 16 |
A Tale of Two Cities (1935, Unrated) |
|
| 17 |
North & South (, Unrated) |
|
| 18 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 19 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 20 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 21 |
Lady and the Tramp (1955, G) |
|
| 22 |
Modern Times (1936, Unrated) |
|
| 23 |
Black Book (Zwartboek) (2007, R) |






















