My Favorite Movies


  TommyTommy32's Rating My Rating
1
The Sweetest Thing (2002,  R)
2
Pretty Woman (1990,  R)
3
Wedding Crashers (2005,  R)
4
The Green Mile (1999,  R)
5
Alpha Dog (2007,  R)
6
Blades of Glory (2007,  PG-13)
7
Hairspray (1988,  PG)
8
Back to the Future (1985,  PG)
9
Friday the 13th (1980,  R)
10
For Keeps (1988,  PG-13)
11
Saw (2004,  R)
12
Meet the Parents (2000,  PG-13)
13
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
14
Deep Blue Sea (1999,  R)
15
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
16
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
17
Family Guy - Blue Harvest (2008,  Unrated)
18
Shrek (2001,  PG)
19
Shrek 2 (2004,  PG)
20
Snakes on a Plane (2006,  R)
21
Twister (1996,  PG-13)
22
The Matchmaker (1997,  R)
23
Batman Returns (1992,  PG-13)
24
Child's Play (1988,  R)
25
The Nutty Professor (1996,  PG-13)
26
Knocked Up (2007,  R)
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
28
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
29
The Longest Yard (2005,  PG-13)
30
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
31
Scary Movie (2000,  R)
32
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
33
Scary Movie 2 (2001,  R)
34
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
35
American Pie (1999,  R)
36
American Pie 2 (2001,  R)
37
Porky's (1982,  R)
38
Porky's II: The Next Day (1983,  R)
39
Porky's Revenge (1985,  R)
40
The Silence of the Lambs (1991,  R)
41
Superbad (2007,  R)
42
The Secret of My Success (1987,  PG-13)
43
Spider-Man (2002,  PG-13)
44
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
45
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
46
Disney's Aladdin (1992,  G)
47
Lilo & Stitch (2002,  PG)
48
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch (2005,  PG)
49
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
50
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
51
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
52
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
53
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
54
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
55
50 First Dates (2004,  PG-13)
56
Steel Magnolias (1989,  PG)
57
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
58
8 Mile (2002,  R)
59
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
60
American Wedding (2003,  R)
61
Clueless (1995,  PG-13)
62
Coming to America (1988,  R)
63
Con Air (1997,  R)
64
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
65
Eurotrip (2003,  R)
66
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
67
Four Brothers (2005,  R)
68
GoodFellas (1990,  R)
69
Halloween (1978,  R)
70
Hostel (2006,  R)
71
Home Alone (1990,  PG)
72
Independence Day (1996,  PG-13)
73
Jaws (1975,  PG)
74
Jurassic Park (1993,  PG-13)
75
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
76
Just Friends (2005,  PG-13)
77
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
78
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
79
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
80
Notting Hill (1999,  PG-13)
81
Rocky Balboa (2006,  PG)
82
Rocky (1976,  PG)
83
Sixteen Candles (1984,  PG)
84
Spaceballs (1987,  PG)
85
Speed (1994,  R)
86
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
87
The Color Purple (1985,  PG-13)
88
The Exorcist (1973,  R)
89
The Goonies (1985,  PG)
90
The Grudge (2004,  PG-13)
91
The Little Mermaid (1989,  G)
92
The Ringer (2005,  PG-13)
93
The Shawshank Redemption (1994,  R)
94
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
95
There's Something About Mary (1998,  R)
96
Titanic (1997,  PG-13)
97
Toy Story (1995,  G)
98
Top Gun (1986,  PG)
99
Transformers (2007,  PG-13)
100
Walk the Line (2005,  PG-13)
101
Wild Hogs (2007,  PG-13)
102
X-Men (2000,  PG-13)
103
Zoolander (2001,  PG-13)
104
Scream (1996,  R)
105
Lake Placid (1999,  R)
106
Nutty Professor II - The Klumps (2000,  PG-13)
107
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
108
Stand by Me (1986,  R)
109
Just Married (2003,  PG-13)
110
Sister Act (1992,  PG)
111
The Muppet Movie (1979,  G)
112
The Fox and the Hound (1981,  G)
113
Oliver & Company (1988,  G)
114
The Lion King (1994,  G)
115
Clue (1985,  PG)
116
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
117
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
118
Dangerous Minds (1995,  R)
119
Cliffhanger (1993,  R)
120
Big Business (1988,  PG)
121
Hancock (2008,  PG-13)
122
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
123
Sex and the City (2008,  R)
124
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
125
Hostel: Part II (2007,  R)
126
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
127
28 Days Later (2003,  R)
128
A League of Their Own (1992,  PG)
129
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
130
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
131
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
132
Disturbia (2007,  PG-13)
133
Elf (2003,  PG)
134
Finding Nemo (2003,  G)
135
Grease (1978,  PG)
136
Happy Feet (2006,  PG)
137
High School Musical (2006,  Unrated)
138
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
139
Inside Man (2006,  R)
140
Interview with the Vampire (1994,  R)
141
Madagascar (2005,  PG)
142
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
143
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
144
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
145
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
146
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
147
Norbit (2007,  PG-13)
148
Old School (2003,  R)
149
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
150
Pulp Fiction (1994,  R)
151
School of Rock (2003,  PG-13)
152
Seven (Se7en) (1995,  R)
153
Shaun of the Dead (2004,  R)
154
Step Up (2006,  PG-13)
155
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
156
Team America - World Police (2004,  R)
157
The Breakfast Club (1985,  R)
158
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
159
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
160
Mr. Mom (1983,  PG)
161
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
162
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
163
Ruthless People (1986,  R)
164
Chicken Run (2000,  G)
165
27 Dresses (2008,  PG-13)
166
The Dark Knight (2008,  PG-13)
167
Wild Child (2008,  PG-13)
168
The Strangers (2008,  R)
169
Beavis and Butt-Head Do America (1996,  PG-13)
170
La Bamba (1987,  PG-13)
171
Sweet Dreams (1985,  PG-13)
172
Straight Talk (1992,  PG)
173
The Best Little Whorehouse in Texas (1982,  R)
174
Halloween H2O (1998,  R)
175
Hocus Pocus (1993,  PG)
176
National Lampoon's Class Reunion (1982,  R)
177
The Quiet Man (1952,  Unrated)
178
Far and Away (1992,  PG-13)
179
Cat Ballou (1965,  Unrated)
180
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
181
Overboard (1987,  PG)
182
The Great Outdoors (1988,  PG)
183
Uncle Buck (1989,  PG)
184
Who's Harry Crumb? (1989,  PG-13)
185
Unlikely Angel (1996,  Unrated)
186
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
187
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
188
Final Destination (2000,  R)
189
Final Destination 3 (2006,  R)
190
Final Destination 2 (2003,  R)
191
Beaches (1988,  PG-13)
192
A Walk to Remember (2002,  PG)
193
King Ralph (1991,  PG)
194
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
195
Passenger 57 (1992,  R)
196
Big (1988,  PG)
197
The Money Pit (1986,  PG)
198
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
199
Anaconda (1997,  PG-13)
200
Friday the 13th (2009,  R)
201
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
202
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
203
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
204
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
205
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
206
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
207
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
208
Jumpin' Jack Flash (1986,  R)
209
Made in America (1993,  PG-13)
210
Troop Beverly Hills (1989,  PG)
211
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
212
Beverly Hills Cop (1984,  R)
213
Rhinestone (1984,  PG)
214
The Player (1992,  R)
215
The First Wives Club (1996,  PG)
216
Cold Mountain (2003,  R)
217
A Very Brady Christmas (1988,  Unrated)
218
Children of the Bride (1990,  Unrated)
219
Father of the Bride (1991,  PG)
220
Betsy's Wedding (1990,  R)
221
The Wedding Date (2005,  PG-13)
222
Muriel's Wedding (1995,  R)
223
Angus, Thongs and Perfect Snogging (2008,  PG-13)
224
Zack and Miri Make a Porno (2008,  R)
225
Iron Man (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments