Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TomParry33915990's Rating My Rating
1
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Click to Rate
2
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
4
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
What can be said about the third and final installment of the LOTR trilogy? Too much, actually... its too good of a film. My only gripes with it are how things don't exactly happen they way they did in the book, but hey... thats the curse of film adaptations... oh, and the exented version is godly.
Click to Rate
6
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
7
The Postman (1997,  R)
Click to Rate
8
Stargate (1994,  PG-13)
Click to Rate
9
Stargate: The Ark of Truth (2008,  Unrated)
Click to Rate
10
Stargate: Continuum (2008,  Unrated)
Click to Rate
11
Iron Man (Ironman) (2008,  PG-13)
Click to Rate
12
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
The Dark Knight (2008,  PG-13)
Click to Rate
14
Justice League: The New Frontier (2008,  Unrated)
Click to Rate
15
Highlander (1986,  R)
Click to Rate
16
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993,  R)
Click to Rate
17
Highlander - Endgame (2000,  R)
Click to Rate
18
Highlander: The Search for Vengeance (2007,  Unrated)
Click to Rate
19
Best of the Best (1989,  R)
Click to Rate
20
Best of the Best 2 (1993,  R)
Click to Rate
21
Best of the Best 3: No Turning Back (,  R)
Click to Rate
22
The Living Daylights (1987,  PG)
Click to Rate
23
Licence To Kill (1989,  PG)
Click to Rate
24
GoldenEye (1995,  PG-13)
Click to Rate
25
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
Click to Rate
26
The World Is Not Enough (1999,  PG-13)
Click to Rate
27
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
28
Quantum of Solace (2008,  PG-13)
Click to Rate
29
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 5.0 Stars
Mel Gibsons brilliant classic about historical figures in the Highlands of Scotland... this movie is truly epic in every sense of the word, and is a must see for anyone and everyone... period.
Click to Rate
30
Troy (2004,  R)
Click to Rate
31
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
32
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
33
Day of the Dead (1985) (1985,  Unrated)
Click to Rate
34
Land of the Dead (2005,  R)
Click to Rate
35
Diary of the Dead (2007,  R)
Click to Rate
36
God's Army 2: States of Grace (2005,  Unrated)
Click to Rate
37
Brigham City (2001,  PG-13)
Click to Rate
38
A Man Apart (2003,  R)
Click to Rate
39
Man on Fire (2004,  R)
Click to Rate
40
Vanilla Sky (2001,  R)
Click to Rate
41
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
Click to Rate
42
A Few Good Men (1992,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments