My Favorite Movies


  1. ton24968
  2. tony

STRIP NUDE FOR YOUR KILLER | A LIZARD IN A WOMAN'S SKIN (Remastered)
TENEBRE | WHAT HAVE YOU DONE TO SOLANGE? | KILLER NUN | STAGE FRIGHT
THE BLACK BELLY OF THE TARANTULA | THE FRENCH SEX MURDERS
DEEP RED | MURDER ROCK | THE STRANGE VICE OF MRS. WARDH | SPASMO
THE BLOODSTAINED SHADOW | BLOOD AND BLACK LACE

  ton24968's Rating My Rating
1
The Bird With the Crystal Plumage (1969,  PG)
Click to Rate
2
The Stendhal Syndrome (1996,  Unrated)
Click to Rate
3
Il Mondo dell'orrore di Dario Argento (Dario Argento's World of Horror) (1985,  Unrated)
Click to Rate
4
Il Fantasma dell'Opera (The Phantom of the Opera) (1998,  R)
Click to Rate
5
La Terza Madre (Mother of Tears: The Third Mother) (2007,  Unrated)
Click to Rate
6
Tenebre, (Unsane) (1987,  Unrated)
Click to Rate
7
Inferno (1980,  R)
Click to Rate
8
Dario Argento - An Eye for Horror (2000,  Unrated)
Click to Rate
9
Deep Red (1975,  R)
Click to Rate
10
Phenomena (Creepers) (1984,  R)
Click to Rate
11
Sleepless (2001,  R)
Click to Rate
12
Il Gatto a Nove Code (The Cat o' Nine Tails) (1971,  PG)
Click to Rate
13
Ti piace Hitchcock? (Do You Like Hitchcock?) (2005,  Unrated)
Click to Rate
14
Four Flies on Grey Velvet (4 mosche di velluto grigio) (1971,  PG)
Click to Rate
15
Opera (1987,  Unrated)
Click to Rate
16
Suspiria (1977,  Unrated)
Click to Rate
17
Two Evil Eyes (1990,  R)
Click to Rate
18
Demons (1985,  Unrated)
Click to Rate
19
Il Cartaio (The Card Player) (2004,  Unrated)
Click to Rate
20
2019 - Dopo la caduta di New York (After the Fall of New York) (1983,  R)
Click to Rate
21
Case of the Scorpion's Tail (1971,  Unrated)
Click to Rate
22
La Montagna del dio cannibale (Mountain of the Cannibal God)(Slave of the Cannibal God) (,  R)
Click to Rate
23
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
Click to Rate
24
The Evil Dead (1982,  NC-17)
Click to Rate
25
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
26
Magnum Force (1973,  R)
Click to Rate
27
Possession (The Night the Screaming Stops) (1981,  R)
Click to Rate
28
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
Click to Rate
29
Eaten Alive (1977,  R)
Click to Rate
30
The Funhouse (Carnival of Terror) (1981,  R)
Click to Rate
31
The Brood (1979,  R)
Click to Rate
32
Demon Seed (1977,  R)
Click to Rate
33
Videodrome (1983,  R)
Click to Rate
34
Altered States (1980,  R)
Click to Rate
35
The Curse of Frankenstein (1957,  Unrated)
Click to Rate
36
This Island Earth (1955,  Unrated)
Click to Rate
37
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą (The Beyond) (1981,  Unrated)
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą  (The Beyond) 4.5 Stars
Woe be unto him who opens one of the seven gateways to Hell, because through that gateway, evil will invade the world.
Click to Rate
38
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) (1980,  R)
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) 4.5 Stars
if those gates are left open, it could mean the end of humanity. We've got to get them shut again. At midnight on Monday, we go into All Saint's Day. The night of the dead begins. If the portholes of hell aren't shut before, no dead body will ever rest in peace. The dead will rise up all over the world and take over the Earth! You must get to Dunwich, Mr. Bell. You must reclose those gates!
Click to Rate
39
The New York Ripper (1982,  Unrated)
The New York Ripper 5.0 Stars
Dr. Barry Jones, Coroner: He used a blade. Stuck it up her joy trail, and slit her wide open. He could have done a slightly better job if he had more time. But overall, it was a good, efficient butchery.
Click to Rate
40
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
Plan 9 from Outer Space 4.5 Stars
Greetings, my friend. We are all interested in the future, for that is where you and I are going to spend the rest of our lives. And remember my friend, future events such as these will affect you in the future. You are interested in the unknown... the mysterious. The unexplainable. That is why you are here. And now, for the first time, we are bringing to you, the full story of what happened on that fateful day. We are bringing you all the evidence, based only on the secret testimony, of the miserable souls, who survived this terrifying ordeal. The incidents, the places. My friend, we cannot keep this a secret any longer. Let us punish the guilty. Let us reward the innocent. My friend, can your heart stand the shocking facts of grave robbers from outer space?
Click to Rate
41
Maniac! (1980,  Unrated)
Maniac! 4.5 Stars
This has got to stop. It's silly, and it's not getting us anywhere. You think they don't know. They do. I heard it and I know. They all know, and I don't like it anymore. But you don't listen do you. It's got to stop. Oh, you're right about them, all of them. They're all the same. I know what they're like. Just because I can't do the things you do doesn't mean I don't see it all the same. "Fancy shmansy," and what are we supposed to do? Sit and smile and say "yes Miss, no miss, not now miss, whatever you say miss?" I know how it is with their hairs and their looks and they... they drive a man crazy! I didn't mean that. I didn't mean it that way. It's just that, they don't know when to stop. They never know when to stop. That's why they have to be stopped. It is you're right. You're right. But not like that, not that way. Please, they'll take you away from me. You have to be careful, not to listen to me. But I can't live like this. I have to go out and each time it's like this. I get so scared that they'll take you away. But they won't if you do what I say. They won't take you away, not ever I say. Not ever.
Click to Rate
42
El Topo (1970,  Unrated)
Click to Rate
43
Bedazzled (1967,  PG)
Bedazzled 4.5 Stars
All right, you great git, you've asked for it. I'll cover the world in Tastee-Freez and Wimpy Burgers. I'll fill it with concrete runways, motorways, aircraft, television, automobiles, advertising, plastic flowers, frozen food and supersonic bangs. I'll make it so noisy and disgusting that even you'll be ashamed of yourself! No wonder you've so few friends; you're unbelievable!
Click to Rate
44
Ed Wood (1994,  R)
Ed Wood 4.5 Stars
Greetings, my friend. We are all interested in the future, for that is where you and I are going to spend the rest of our lives. And remember my friend, future events such as these will affect you in the future.
Click to Rate
45
Foxy Brown (1974,  R)
Foxy Brown 4.5 Stars
Foxy, I'm a black man, and I don't know how to sing, and I don't know how to dance, and I don't know how to preach to no congregation. I'm too small to be a football hero, and too ugly to be elected mayor. But I watch TV and see all these folks and the nice homes they live in and all them fancy cars they drive, I just get so full of ambition. Now you tell me what I'm supposed to do with all this ambition?
Click to Rate
46
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
Click to Rate
47
Day of the Dead (1985) (1985,  Unrated)
Day of the Dead (1985) 5.0 Stars
You want to put some kind of explanation on all this? Here's one as good as any other. We're bein' punished by the Creator. He visited a curse on us. Maybe He didn't want to see us blow ourselves up, put a big hole in the sky. Maybe He just wanted to show us He's still the Boss Man. Maybe He figure, we gettin' too big for our britches, tryin' to figure His shit out.
Click to Rate
48
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
Twilight Zone: The Movie 4.5 Stars
You unlock this door with the key of imagination. Beyond it is another dimension: a dimension of sound, a dimension of sight, a dimension of mind. You're moving into a land of both shadow and substance, of things and ideas. You've just crossed over into... the Twilight Zone.
Click to Rate
49
Hell Drivers (Hard Drivers) (1957,  Unrated)