My Favorite Movies


  tonycampbell87's Rating My Rating
1
About Schmidt (2002,  R)
2
An American in Paris (1951,  Unrated)
3
Arthur (1981,  PG)
4
Arthur 2 - On the Rocks (1988,  PG)
5
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
6
Batman (1989,  PG-13)
7
Batman Returns (1992,  PG-13)
8
Batman Forever (1995,  PG-13)
9
Batman & Robin (1997,  PG-13)
10
Bullets Over Broadway (1994,  PG)
11
Celebrity (1998,  R)
12
Small Time Crooks (2000,  PG)
13
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
14
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
15
Being Julia (2004,  R)
16
Beyond the Sea (2004,  PG-13)
17
Bewitched (2005,  PG-13)
18
Billy Elliot (2000,  R)
19
The Birdcage (1996,  R)
20
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
21
Broadway: The American Musical (2004,  Unrated)
22
Broadway: The Golden Age, by the Legends Who Were There (2004,  Unrated)
23
Bye Bye Birdie (1963,  G)
24
Cabaret (1972,  PG)
25
Casablanca (1943,  PG)
26
The Cat's Meow (2001,  PG-13)
27
Chicago (2002,  PG-13)
28
Chocolat (2000,  PG-13)
29
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
30
City Lights (1931,  Unrated)
31
A Chorus Line (1985,  PG-13)
32
Cold Mountain (2003,  R)
33
The Hours (2002,  PG-13)
34
Connie And Carla (2004,  PG-13)
35
The Curse of the Jade Scorpion (2001,  PG-13)
36
Crackerjack (1994,  R)
37
Bad Eggs (2003,  Unrated)
38
The Dark Knight (2008,  PG-13)
39
Darling Lili (1970,  G)
40
Daddy Long Legs (1955,  PG)
41
Down with Love (2003,  PG-13)
42
De-Lovely (2004,  PG-13)
43
Dreamgirls (2006,  PG-13)
44
Easter Parade (1948,  Unrated)
45
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
46
A Funny Thing Happened on the Way to the Forum (1966,  Unrated)
47
Funny Face (1957,  Unrated)
48
Funny Girl (1968,  G)
49
Funny Lady (1975,  PG)
50
The Gold Rush (1925,  Unrated)
51
Gone With the Wind (1939,  G)
52
Hairspray (2007,  PG)
53
High School Musical (2006,  Unrated)
54
Husbands and Wives (1992,  R)
55
Holiday Inn (1942,  Unrated)
56
Intolerable Cruelty (2003,  PG-13)
57
The Jolson Story (1946,  Unrated)
58
Jolson Sings Again (1949,  Unrated)
59
Life with Judy Garland: Me and My Shadows (2001,  Unrated)
60
Jurassic Park (1993,  PG-13)
61
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
62
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
63
The King and I (1956,  G)
64
King Kong (2005,  PG-13)
65
Last Orders (2002,  R)
66
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
67
Limelight (1952,  G)
68
Little Fish (2006,  R)
69
Little Voice (1998,  R)
70
Lost In Translation (2003,  R)
71
Manhattan Murder Mystery (1993,  PG)
72
The Man Who Sued God (2001,  Unrated)
73
Margot at the Wedding (2007,  R)
74
Mary Poppins (1964,  G)
75
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
76
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
77
Miss Pettigrew Lives for a Day (2008,  PG-13)
78
Miss Potter (2007,  PG)
79
Mommie Dearest (1981,  PG)
80
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
81
Mrs. Henderson Presents (2006,  R)
82
Mrs. Palfrey at the Claremont (2005,  Unrated)
83
My Fair Lady (1964,  G)
84
New York, New York (1977,  PG)
85
New York Stories (1989,  PG)
86
Notes on a Scandal (2006,  R)
87
No Reservations (2007,  PG)
88
On the Town (1949,  Unrated)
89
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
90
Play It Again, Sam (1972,  PG)
91
The Producers (2005,  PG-13)
92
Razzle Dazzle: A Journey Into Dance (2007,  Unrated)
93
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
94
Shock Treatment (1981,  PG)
95
Scent of a Woman (1992,  R)
96
Scoop (2006,  PG-13)
97
Schindler's List (1993,  R)
98
Singin' in the Rain (1952,  G)
99
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
100
The Sound of Music (1965,  G)
101
A Star Is Born (1954,  PG)
102
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
103
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
104
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
105
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
106
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
107
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
108
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
109
Stepping Out (1991,  PG)
110
Super Size Me (2004,  PG-13)
111
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
112
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
113
The Terminal (2004,  PG-13)
114
Thoroughly Modern Millie (1967,  G)
115
Titanic (1997,  PG-13)
116
Victor Victoria (1982,  PG)
117
The Wizard of Oz (1939,  G)
118
West Side Story (1961,  Unrated)
119
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
120
Yentl (1983,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments