My Favorite Movies


  tool6913's Rating My Rating
1
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later 4.5 Stars
The best horror movie in years... The first in a growing list of European horror movies that are head and shoulders above anything American directors have done recently.
Click to Rate
2
300 (2007,  R)
300 4.0 Stars
This movie is so manly that I grew a third testicle while watching it.
Click to Rate
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
A brilliant novel made into an awesome movie by one of the greatest directors ever. Bring the kids.
Click to Rate
4
Alien (1979,  R)
Alien 5.0 Stars
One of the scariest movies ever made, and also one of the coolest.
Click to Rate
5
Aliens (1986,  R)
Aliens 5.0 Stars
It mostly kicked ass. Mostly.
Click to Rate
6
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 4.0 Stars
The best Batman ever. Christian Bale is a freakshow of an actor.
Click to Rate
7
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 5.0 Stars
Simply one of the funniest movies ever made. A comedy for people who actually know what comedy is, rather than those who laugh because everyone else is laughing too.
Click to Rate
8
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 4.5 Stars
Sure, it's about as historically accurate as the bible, but goddamn, the violence is top shelf!
Click to Rate
9
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away 5.0 Stars
Every once in a while a movie comes along that says a lot, without being preachy or fake. "The Shawshank Redemption" is one, and "Castaway" is another.
Click to Rate
10
Clerks (1994,  R)
Clerks 4.0 Stars
Kevin Smith's first and best movie. Low budget, bad acting, black and white... and funny as hell.
Click to Rate
11
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead 4.0 Stars
In a time when Hollywood is shitting out horrible remakes faster than a Taco Bell customer, this was a breath of fresh air. Sure, the zombie purists are pissed off because the zombies can run, but it's still a great remake.
Click to Rate
12
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
13
Die Hard (1988,  R)
Die Hard 5.0 Stars
Once upon a time, Hollywood could make action movies that didn't cater to wrestling fans and idiots.
Click to Rate
14
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko 4.0 Stars
Quirky, cool, funny... and genius in its own way.
Click to Rate
15
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas 4.5 Stars
Terry Gilliam doing what he does best: crazy visuals and whacky humour. Add Hunter S. Thompson to the mix and you've got a classic.
Click to Rate
16
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
Bob had bitch tits.
Click to Rate
17
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket 5.0 Stars
Possibly the greatest war movie ever made. R. Lee Ermey should have won an Oscar for "Greatest Drill Sergeant In An Ass-kicking Role".
Click to Rate
18
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
19
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
20
Jackass - The Movie (2002,  R)
Jackass - The Movie 5.0 Stars
Comedy in its purest form.
Click to Rate
21
Jackass: Number Two (2006,  R)
Jackass: Number Two 4.5 Stars
Almost as good as the first movie. Some people will tell you that it's not funny. Those people are wrong.
Click to Rate
22
Jaws (1975,  PG)
Jaws 5.0 Stars
Perhaps THE perfect movie. "You're gonna need a bigger boat."
Click to Rate
23
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
24
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
25
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
26
Memento (2000,  R)
Click to Rate
27
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail 5.0 Stars
The first time I saw it was in a school gymnasium with lousy acoustics, so I missed half the jokes... but I still laughed my ass off.
Click to Rate
28
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Monty Python's Life of Brian 4.5 Stars
Pure genius.
Click to Rate
29
Office Space (1999,  R)
Office Space 4.5 Stars
Gets better with every viewing.
Click to Rate
30
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
Another movie that qualifies as a Douchebag Test; if you meet someone who doesn't like "Pulp Fiction", there's a good chance they're an asshole.
Click to Rate
31
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs 5.0 Stars
Alright ramblers, let's get ramblin'.
Click to Rate
32
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
33
Saving Private Ryan (1998,  R)
Click to Rate
34
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
David Fincher is one of the best directors alive today, and "Se7en" is proof.
Click to Rate
35
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 5.0 Stars
A slice of fried gold.
Click to Rate
36
Snatch. (2001,  R)
Snatch. 5.0 Stars
Big feller... betcha box a little!
Click to Rate
37
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut 5.0 Stars
There are two kinds of people in this world: those who like South Park, and those who don't. The latter are what we call "humourless".
Click to Rate
38
Team America - World Police (2004,  R)
Team America - World Police 5.0 Stars
I laughed so hard I couldn't breathe. The best sex scene ever and the best vomit scene ever, in the same movie. Genius!
Click to Rate
39
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
40
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
Click to Rate
41
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
Francis Ford Coppola made "The GodfatherI & II" and "Apocalypse Now". He can spend the rest of his life making crappy movies and still die as one of the greatest directors ever.
Click to Rate
42
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 5.0 Stars
"I know it was you, Fredo."
Click to Rate
43
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
44
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles 4.0 Stars
I was surprised by this one... the whole CG kids' movie thing is getting a little old, but I liked The Incredibles a lot.
Click to Rate
45
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
46
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
47
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 4.0 Stars
Probably the worst of the three...
Click to Rate
48
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
49
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
50
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 4.5 Stars
The second and third Matrix movies were atrocities, but the first one kicked ass.

"Jiu jitsu... I just learned... jiu jitsu."
Click to Rate
51
The Prestige (2006,  PG-13)