My Favorite Movies


  TooToughToDieBetween's Rating My Rating
1
House of 1000 Corpses (2003,  R)
2
Varsity Blues (1999,  R)
3
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
4
The Whole Nine Yards (2000,  R)
5
Helter Skelter (2004,  Unrated)
6
Kalifornia (1993,  R)
7
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
8
Waiting (2005,  R)
9
Walk the Line (2005,  PG-13)
10
The Godfather (1972,  R)
11
The Departed (2006,  R)
12
The Matrix (1999,  R)
13
The Shawshank Redemption (1994,  R)
14
Transformers (2007,  PG-13)
15
Braveheart (1995,  R)
16
Donnie Darko (2001,  R)
17
Fight Club (1999,  R)
18
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
19
Hellraiser (1987,  R)
20
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
21
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
22
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
23
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
24
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
25
Hellraiser - Hellworld (2005,  R)
26
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
27
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
28
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
29
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
30
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
31
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
32
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
33
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
34
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
35
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
36
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
37
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
38
Friday the 13th (1980,  R)
39
Friday the 13th (2009,  R)
40
Halloween (2007,  R)
41
Halloween (1978,  R)
42
Halloween H2O (1998,  R)
43
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
44
Halloween - Resurrection (2002,  R)
45
Halloween II (1981,  R)
46
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
47
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
48
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
49
Leprechaun (1993,  R)
50
Leprechaun 2 (1994,  R)
51
Leprechaun - Back 2 Tha Hood (2003,  R)
52
Leprechaun 3 (1995,  R)
53
Leprechaun in the Hood (2000,  R)
54
Leprechaun 4 - In Space (1997,  R)
55
The Last Leprechaun (2001,  Unrated)
56
A Very Unlucky Leprechaun (1998,  Unrated)
57
Prom Night (1980,  R)
58
Hello Mary Lou: Prom Night II (1987,  R)
59
Prom Night III: The Last Kiss (1989,  R)
60
Prom Night IV: Deliver Us from Evil (1991,  R)
61
Prom Night (2008,  PG-13)
62
Ted Bundy (2002,  R)
63
Rampage: The Hillside Strangler Murders (2006,  R)
64
The Hillside Strangler (2004,  Unrated)
65
Scream (1996,  R)
66
Scream 2 (1997,  R)
67
Scream 3 (2000,  R)
68
The Last House on the Left (1972,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments