Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  torinicole93's Rating My Rating
1
The Faculty (1998,  R)
The Faculty 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
2
Halloween H2O (1998,  R)
Halloween H2O 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
3
Halloween (1978,  R)
Halloween 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
4
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
Halloween III - Season of the Witch 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
5
Halloween II (1981,  R)
Halloween II 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
6
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
7
Halloween - Resurrection (2002,  R)
Halloween - Resurrection 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
8
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
9
Halloween (2007) (2007,  R)
Halloween (2007) 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
10
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor 5.0 Stars
the greatest movie in the world
Click to Rate
11
The Omen (2006,  R)
The Omen 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
12
The Omen (1976,  R)
Click to Rate
13
Damien: Omen II (1978,  R)
Damien: Omen II 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
14
Omen IV - The Awakening (1991,  Unrated)
Omen IV - The Awakening 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
15
Dawn of the Dead (2004,  R)
Dawn of the Dead 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
16
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
17
The Departed (2006,  R)
The Departed 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
18
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 5.0 Stars
the best movie ever
Click to Rate
19
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
20
Dawn of the Dead (1979,  R)
Click to Rate
21
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
22
Red Dawn (1984,  PG-13)
Click to Rate
23
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter (1999,  R)
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
24
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money (2008,  R)
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
25
Here On Earth (2000,  PG-13)
Here On Earth 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
26
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
27
The Black Dahlia (2006,  R)
The Black Dahlia 5.0 Stars
an awesome movie
Click to Rate
28
Stay Alive (2006,  PG-13)
Stay Alive 5.0 Stars
great interesting movie i loved it
Click to Rate
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix Want To See
i loved it my favorite one out of all of them
Click to Rate
30
High School Musical 2 (2007,  Unrated)
High School Musical 2 5.0 Stars
i loved it
Click to Rate
31
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Click to Rate
32
1408 (2007,  PG-13)
1408 5.0 Stars
i loved it but it was a lil confusing
Click to Rate
33
Cyber Seduction: His Secret Life (2005,  Unrated)
Click to Rate
34
Peter Pan (2003,  PG)
Click to Rate
35
Frailty (2002,  R)
Click to Rate
36
Local Boys (2002,  PG-13)
Click to Rate
37
The Sasquatch Gang (The Sasquatch Dumpling Gang) (2007,  Unrated)
Click to Rate
38
Walking Tall (2004,  PG-13)
Click to Rate
39
The Saint (1997,  PG-13)
The Saint 5.0 Stars
i loved it, its my favorite movie
Click to Rate
40
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard 5.0 Stars
i loved it
Click to Rate
41
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
42
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
43
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
Click to Rate
44
Hide and Seek (2005,  R)
Click to Rate
45
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23 5.0 Stars
i loved it a lot
Click to Rate
46
Death Tunnel (2005,  R)
Death Tunnel 5.0 Stars
my favorite movie in the world
Click to Rate
47
Pulse (2006,  PG-13)
Pulse 5.0 Stars
loved it best scary movie ever!!
Click to Rate
48
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend 5.0 Stars
i loved it very scary
Click to Rate
49
The Village (2004,  PG-13)
Click to Rate
50
Signs (2002,  PG-13)
Signs 5.0 Stars
awesome
Click to Rate
51
Ladder 49 (2004,  PG-13)