Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  torycruiser's Rating My Rating
1
Alien (1979,  R)
2
American Beauty (1999,  R)
3
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
4
Anger Management (2003,  PG-13)
5
Armageddon (1998,  PG-13)
6
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
7
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
8
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
9
Back to the Future (1985,  PG)
10
Bad Boys II (2003,  R)
11
Bad Boys (1995,  R)
12
50 First Dates (2004,  PG-13)
13
Big Daddy (1999,  PG-13)
14
Black Hawk Down (2001,  R)
15
Blow (2001,  R)
16
Caddyshack (1980,  R)
17
Casino Royale (2006,  PG-13)
18
Con Air (1997,  R)
19
Coming to America (1988,  R)
20
Crank (2006,  R)
21
Dazed and Confused (1993,  R)
22
Die Hard (1988,  R)
23
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
24
Face/Off (1997,  R)
25
Fargo (1996,  R)
26
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
28
Full Metal Jacket (1987,  R)
29
Ghost Ship (2002,  R)
30
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
31
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
32
I Am Sam (2002,  PG-13)
33
Independence Day (1996,  PG-13)
34
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
35
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
36
Lucky Number Slevin (2006,  R)
37
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
38
Men in Black (1997,  PG-13)
39
Men in Black II (2002,  PG-13)
40
Platoon (1986,  R)
41
Predator (1987,  R)
42
Pulp Fiction (1994,  R)
43
Reservoir Dogs (1992,  R)
44
Road Trip (2000,  R)
45
Rush Hour (1998,  PG-13)
46
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
47
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
48
Breach (2007,  PG-13)
49
The Song Remains The Same (1976,  PG)
50
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
51
Yellow Submarine (1968,  G)
52
Syd Barrett: Crazy Diamond (,  Unrated)
53
Tomorrow Never Dies (1997,  PG-13)
54
Never Say Never Again (1983,  PG)
55
Live and Let Die (1973,  PG)
56
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
57
The Doors (1991,  R)
58
Widespread Panic - The Earth Will Swallow You (,  Unrated)
59
Air Force One (1997,  R)
60
The Fugitive (1993,  PG-13)
61
The 6th Day (2000,  PG-13)
62
Lethal Weapon (1987,  R)
63
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
64
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
65
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
66
Jackie Brown (1997,  R)
67
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
68
A Time to Kill (1996,  R)
69
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
70
Beverly Hills Cop (1984,  R)
71
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
72
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
73
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
74
Futurama: Bender's Big Score (2007,  PG)
75
The Longest Yard (2005,  PG-13)
76
The Longest Yard (1974,  R)
77
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
78
Born on the Fourth of July (1989,  R)
79
Transporter 2 (2005,  PG-13)
80
The Transporter (2002,  PG-13)
81
Trainspotting (1996,  R)
82
The Beatles - Down Under (1964,  Unrated)
83
20,000 Leagues Under the Sea (1916,  Unrated)
84
Under Siege 2: Dark Territory (1995,  R)
85
Under Siege (1992,  R)
86
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
87
Crimson Tide (1995,  R)
88
Rules of Engagement (2000,  R)
89
Fallen (1997,  R)
90
Deja Vu (2006,  PG-13)
91
U.S. Marshals (1997,  PG-13)
92
License to Kill (1984,  Unrated)
93
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
94
Blown Away (1994,  R)
95
The Missing (2003,  R)
96
Double Jeopardy (1999,  R)
97
Fun with Dick and Jane (1977,  PG)
98
AC/DC: Let There Be Rock (,  Unrated)
99
My 5 Wives (2000,  R)
100
Back to School (1986,  PG-13)
101
The Siege (1998,  R)
102
The Hurricane (1999,  R)
103
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
104
Police Academy (1984,  R)
105
Police Story II (1988,  PG-13)
106
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
107
On Deadly Ground (1994,  R)
108
Half Past Dead (2002,  PG-13)
109
Hard to Kill (1990,  R)
110
Above the Law (1988,  R)
111
Fire Down Below (1997,  R)
112
Eraser (1996,  R)
113
A Few Good Men (1992,  R)
114
Robin Williams: Live on Broadway (2002,  Unrated)
115
Cadillac Man (1990,  R)
116
Man of the Year (2006,  PG-13)
117
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
118
Stripes (1981,  R)
119
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
120
The Animal (2001,  PG-13)
121
Licence To Kill (1989,  PG)
122
The Gauntlet (1977,  R)
123
Sling Blade (1997,  R)
124
Bandits (2001,  PG-13)
125
Homegrown (1998,  R)
126
Where Eagles Dare (1969,  PG)
127
Bob Marley and the Wailers: The Bob Marley Story (,  Unrated)
128
The Alamo (2004,  PG-13)
129
Magnum Force (1973,  R)
130
Pushing Tin (1999,  R)
131
Bad News Bears (2005,  PG-13)
132
28 Days (2000,  PG-13)
133
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
134
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
135
Three Kings (1999,  R)
136
Bad Santa (2003,  R)
137
The Marine (2006,  PG-13)
138
Mission Impossible (1996,  PG-13)
139
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
140
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
141
Jerry Maguire (1996,  R)
142
The Color of Money (1986,  R)
143
Top Gun (1986,  PG)
144
Tightrope (1984,  R)
145
Cocktail (1988,  R)
146
Rain Man (1988,  R)
147
Saving Private Ryan (1998,  R)
148
Striking Distance (1993,  R)
149
Heartbreak Ridge (1986,  R)
150
Minority Report (2002,  PG-13)
151
Absolute Power (1997,  R)
152
Foul Play (1978,  PG)
153
Vegas Vacation (1997,  PG)
154
Modern Problems (1981,  PG)
155
Saturday Night Live: 25th Anniversary (,  Unrated)
156
Fletch (1985,  PG)
157
The Chase (1966,  Unrated)
158
High Plains Drifter (1973,  R)
159
Funny Farm (1988,  PG)
160
The Eiger Sanction (1975,  R)
161
Space Cowboys (2000,  PG-13)
162
The Outlaw Josey Wales (1976,  PG)
163
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
164
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
165
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
166
Joe Kidd (1972,  PG)
167
City Heat (1984,  PG)
168
Blood Work (2002,  R)
169
Hang 'em High (1968,  PG-13)
170
Confessions of a Dangerous Mind (2002,  R)
171
Dirty Harry (1971,  R)
172
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
173
Up in Smoke (1978,  R)
174
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
175
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
176
The Firm (1993,  R)
177
The Peacemaker (1997,  R)
178
Airport (1970,  G)
179
Out of Sight (1998,  R)
180
Syriana (2005,  R)
181
Any Which Way You Can (1980,  PG)
182
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
183
Cheech and Chong's Nice Dreams (1981,  R)
184
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
185
Falling Down (1993,  R)
186
Fatal Attraction (1987,  R)
187
Basic (2003,  R)
188
Uncle Buck (1989,  PG)
189
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
190
The General's Daughter (1999,  R)
191
RoboCop (1987,  R)
192
Robocop 2 (1990,  R)
193
Robocop 3 (1993,  PG-13)
194
Judge Dredd (1995,  R)
195
Cobra (1986,  R)
196
President's Man (2000,  Unrated)
197
Delta Force 2 - Operation Stranglehold (The Colombian Connection) (1990,  R)
198
The Hitman (1991,  R)
199
Braddock: Missing in Action III (1988,  R)
200
Force of One (1979,  PG)
201
Forced Vengeance (1982,  R)
202
Missing in Action (1984,  R)
203
Hellbound (1994,  R)
204
The Delta Force (1986,  R)
205
Invasion U.S.A. (1985,  PG)
206
Code of Silence (1985,  R)
207
An Eye for an Eye (1981,  R)
208
Lone Wolf McQuade (1983,  PG)
209
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
210
Good Guys Wear Black (1978,  PG)
211
The Octagon (1980,  R)
212
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) (1972,  R)
213
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
214
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
215
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
216
Romeo Must Die (2000,  R)
217
Cradle 2 the Grave (2003,  R)
218
The One (2001,  PG-13)
219
Kiss of the Dragon (2001,  R)
220
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
221
Enter the Dragon (1973,  R)
222
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments