Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. traceyrasmussen
  2. tracey

My favorite movies

  traceyrasmussen's Rating My Rating
1
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
2
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
Click to Rate
3
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
4
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
5
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
6
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
7
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
8
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
9
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
10
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
11
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
12
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
13
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
14
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
15
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
16
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
17
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
18
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
20
The Italian Job (2003,  PG-13)
Click to Rate
21
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
Click to Rate
22
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
23
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
24
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
25
Final Destination 4 (2009) (,  R)
Click to Rate
26
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
27
Jarhead (2005,  R)
Click to Rate
28
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
29
Rocky II (1979,  PG)
Click to Rate
30
Rocky III (1982,  PG)
Click to Rate
31
Rocky V (1990,  PG-13)
Click to Rate
32
Rocky Balboa (1990,  PG)
Click to Rate
33
Free Willy (1993,  PG)
Click to Rate
34
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995,  PG)
Click to Rate
35
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
Click to Rate
36
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
37
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
38
Scarface (1932,  PG)
Click to Rate
39
The Longest Yard (2005,  PG-13)
Click to Rate
40
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
41
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
42
8 Mile (2002,  R)
Click to Rate
43
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
44
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Click to Rate
45
Ocean's Thirteen (2007,  PG-13)
Click to Rate
46
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
47
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
48
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
49
Resident Evil: Extinction (2007,  R)
Click to Rate
50
American Pie (1999,  R)
Click to Rate
51
American Pie 2 (2001,  R)
Click to Rate
52
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
Click to Rate
53
American Pie Presents: Beta House (2007,  R)
Click to Rate
54