My Favorite Movies
| tragicwaster's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 2 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 3 |
Withnail and I (1987, R) |
|
|
| 4 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
|
| 5 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 6 |
Trainspotting (1996, R) |
|
|
| 7 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
|
| 8 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 9 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 10 |
Almost Famous (2000, R) |
|
|
| 11 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
|
| 12 |
Velvet Goldmine (1998, R) |
|
|
| 13 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
|
| 14 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
|
| 15 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
|
| 16 |
Breakfast on Pluto (2005, R) |
|
|
| 17 |
How the Grinch Stole Christmas (2000, PG) |
|
|
| 18 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
|
| 19 |
This Is Spinal Tap (1984, R) |
|
|
| 20 |
The Squid and the Whale (2005, R) |
|
|
| 21 |
Little Voice (1998, R) |
|
|
| 22 |
Me and You and Everyone We Know (2005, R) |
|
|
| 23 |
My Life Without Me (2003, R) |
|


