My Favorite Movies


  trailblaser67's Rating My Rating
1
Rooster Cogburn (1999,  PG)
Rooster Cogburn 5.0 Stars
for those that love "the duke" and ms. kathy. there is no one better.EVER!!!
Click to Rate
2
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind 5.0 Stars
THIS MOVIE WAS MADE IN THE SAME YEAR CLARK HIT MY MOTHER WITH HIS LITTLE CONVERTIBLE. DON'T BELIEVE ME. LOOK UP THE CLARK GABEL MUSEUM IN NEW ORLEANS. I LUV THIS MOVIE!
Click to Rate
3
Reap the Wild Wind (1942,  Unrated)
Click to Rate
4
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Click to Rate
5
Hercules (1959) (1959,  Unrated)
Click to Rate
6
The Dark Wind (1991,  R)
Click to Rate
7
Rowing with the Wind (1987,  R)
Click to Rate
8
Grace Is Gone (2007,  PG-13)
Click to Rate
9
A Wind From Wyoming (1994,  Unrated)
Click to Rate
10
Wind (1992,  PG-13)
Click to Rate
11
A High Wind in Jamaica (,  Unrated)
Click to Rate
12
Wind Dancer (1998,  PG)
Click to Rate
13
Our Song (2001,  R)
Click to Rate
14
Neil Young: Heart of Gold (2006,  PG)
Click to Rate
15
Get A Clue (2002,  G)
Click to Rate
16
Heart of Glass (1976,  Unrated)
Click to Rate
17
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
Click to Rate
18
Playing by Heart (1998,  R)
Click to Rate
19
On Golden Pond (1981,  PG)
Click to Rate
20
The Golden Blaze (2005,  G)
Click to Rate
21
The Golden Child (1986,  PG-13)
Click to Rate
22
Stripteaser (1995,  R)
Click to Rate
23
Golden Years (,  Unrated)
Click to Rate
24
Operation Golden Phoenix (1993,  R)
Click to Rate
25
Golden Ninja Warrior (1986,  R)
Click to Rate
26
Tutankhamun and the Golden Age of the Pharaohs (2007,  Unrated)
Click to Rate
27
The American Astronaut (2001,  Unrated)
Click to Rate
28
Man cheng jin dai huang jin jia (Curse of the Golden Flower) (2007,  R)
Click to Rate
29
The Haunted Sea (2004,  R)
Click to Rate
30
Wai Si-Lei chuen kei (Legend of Wisely)(Legend of the Golden Pearl) (2008,  Unrated)
Click to Rate
31
Tintin et le mystère de la Toison d'Or (Tintin and the Mystery of the Golden Fleece) (1961,  Unrated)
Click to Rate
32
Trojan War (2004,  PG-13)
Click to Rate
33
The Trojan Women (1971,  Unrated)
Click to Rate
34
Zelary (2003,  R)
Click to Rate
35
Hercules: The Legendary Journeys - Hercules and the Circle of Fire (1994,  Unrated)
Click to Rate
36
Hercules: The Legendary Journeys - Hercules and the Lost Kingdom (1994,  Unrated)
Click to Rate
37
Hercules (1983) (1983,  PG)
Click to Rate
38
Hercules (1997) (1997,  G)
Click to Rate
39
Ulysses Against the Son of Hercules (1961,  Unrated)
Click to Rate
40
Hercules (2005) (2005,  Unrated)
Click to Rate
41
Hercules and Xena - The Animated Movie: The Battle for Mount Olympus (1998,  PG)
Click to Rate
42
The Big Country (1958,  Unrated)
Click to Rate
43
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
Click to Rate
44
Rudolph the Red-Nosed Reindeer (1964,  Unrated)
Click to Rate
45
Desire Under the Elms (1958,  Unrated)
Click to Rate
46
So Dear to My Heart (1948,  Unrated)
Click to Rate
47
Lost (2004,  Unrated)
Click to Rate
48
The Lost City (2005,  R)
Click to Rate
49
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
50
Tokyo shikkaku (Lost in Tokyo) (2006,  Unrated)
Click to Rate
51
Lost In The Bermuda Triangle (,  PG)
Click to Rate
52
Atlantis - The Lost Empire (2001,  PG)
Click to Rate
53
Homeward Bound II - Lost in San Francisco (1996,  G)
Click to Rate
54
Lost in Space (1998) (1998,  PG-13)
Click to Rate
55
Legend of the Lost (1957,  Unrated)
Click to Rate
56
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy (2004,  Unrated)
Click to Rate
57
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
OWN IT,WATCH IT 2X A WEEK
Click to Rate
58
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate