My Favorite Movies
| Trakx's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
|
| 2 |
Gattaca (1997, PG-13) |
|
|
| 3 |
300 (2007, R) |
|
|
| 4 |
Somewhere in Time (1980, PG) |
|
|
| 5 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
|
| 6 |
Quick Change (1990, R) |
|
|
| 7 |
The Chronicles of Riddick (2004, Unrated) |
|
|
| 8 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
|
| 9 |
Disturbing Behavior (1998, R) |
|
|
| 10 |
The Interview (1998, Unrated) |
|
|
| 11 |
Fido (2006, R) |
|
|
| 12 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
|
| 13 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
|
| 14 |
Let's Go To Prison (2006, R) |
|
|
| 15 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
|
| 16 |
Gossip (2000, R) |
|
|
| 17 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 18 |
Iron Man (Ironman) (2008, PG-13) |
|
|
| 19 |
Stealing Harvard (2002, PG-13) |
|
|
| 20 |
Of Mice and Men (1992, PG-13) |
|
|
| 21 |
Blade 2 (, Unrated) |
|
|
| 22 |
Career Opportunities (1991, PG-13) |
|
|
| 23 |
Night of the Living Dead (1990, R) |
|
|
| 24 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
|
| 25 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
|
| 26 |
The Perfect Weapon (1991, R) |
|
|
| 27 |
Miracle Beach (1992, R) |
|
|
| 28 |
The NeverEnding Story (1984, PG) |
|
|
| 29 |
Before Sunrise (1995, R) |
|
|
| 30 |
Last Action Hero (1993, PG-13) |
|
|
| 31 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
|
| 32 |
The One (2001, PG-13) |
|
|
| 33 |
Collateral (2004, R) |
|
|
| 34 |
Return of the Living Dead 3 (1993, R) |
|
|
| 35 |
Tombstone (1993, R) |
|
|
| 36 |
Snatch. (2001, R) |
|
|
| 37 |
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003, PG-13) |
|
|
| 38 |
The Waterboy (1998, PG-13) |
|
|
| 39 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
|
| 40 |
The Machinist (2004, R) |
|
|
| 41 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 42 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 43 |
Soldier (1998, R) |
|
|
| 44 |
Event Horizon (1997, R) |
|
|
| 45 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 46 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
|
| 47 |
Total Recall (1990, R) |
|
|
| 48 |
3:10 to Yuma (2007) (2007, R) |
|
|
| 49 |
Less Than Zero (1987, R) |
|
|
| 50 |
Zero Effect (1997, R) |
|
|
| 51 |
Virtuosity (1995, R)
God, what a great concept for a movie! While the movie itself wasn't bad, it was the idea behind the villain, SID 6.7, and Russell Crowe's acting of said villain that hooked me. |
|
|
| 52 |
The Hitcher (2007, R) |
|
|
| 53 |
Wanted (2008, R) |
|


