My Favorite Movies
My Top 20 Favourite Movies
| transhero's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Big Trouble in Little China (1986, PG-13) |
|
|
| 2 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 3 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
|
| 4 |
Dracula (1931, Unrated)
A true classic performance. Arguably Bela Lugosi's best. Even those today who know virtually nothing of either the man or the monster still connotate the two together, and the sauve, sophisticated, aristocratic look of the vampire is one of the first images the youth of this generation think of. This movie deserves its spot in the National Film Registry, as well as one in every true movie collector's home. |
|
|
| 5 |
Dracula - Dead and Loving It (1995, PG-13) |
|
|
| 6 |
Frankenstein (1931, Unrated) |
|
|
| 7 |
Kidô senshi Gandamu: Gyakushû no Shâ (Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack) (, Unrated) |
|
|
| 8 |
Not Another Teen Movie (2001, R) |
|
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
|
| 10 |
Scary Movie (2000, R) |
|
|
| 11 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
|
| 12 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005, PG-13) |
|
|
| 13 |
Street Fighter (1994, PG-13) |
|
|
| 14 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
|
| 15 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R) |
|
|
| 16 |
The Rocketeer (1991, PG) |
|
|
| 17 |
The Wolf Man (1941, Unrated) |
|
|
| 18 |
Underworld (2003, R) |
|
|
| 19 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
|
| 20 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|


