Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Anime
by
chelsea
Rosepetal75's new List
by
Rose
gymleadermiya's new List
by
Miya
hollywoodsammie1's new List
by
sally
Anime Favorites
by
A
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Sean
trent98's Rating
My Rating
1
Pokemon - Mewtwo Returns
(2000, Unrated)
2
Jaws
(1975, PG)
3
Jaws 3
(1983, PG)
4
Jaws 2
(1978, PG)
5
Jaws: The Revenge
(1987, PG-13)
6
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
(1999, PG)
7
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
8
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
(2002, PG)
9
Freddy vs. Jason
(2003, R)
10
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
Very interesting
11
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
(1985, R)
12
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
(1987, R)
13
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
(1988, R)
comedic and thrilling
14
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child
(1989, R)
15
Freddy's Dead - The Final Nightmare
(1991, R)
16
Pokémon 4Ever
(2002, G)
17
Pokemon - The Movie 2000
(2000, G)
18
Pokemon the First Movie - Mewtwo vs. Mew
(1999, G)
19
School of Rock
(2003, PG-13)
20
Flushed Away
(2006, PG)
21
The Incredibles
(2004, PG)
22
Dawn of the Dead
(2004, R)
23
Land of the Dead
(2005, R)
24
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
(, Unrated)
25
Futurama: Bender's Big Score
(2007, Unrated)
26
Cars
(2006, G)
27
The Simpsons' Christmas Message
(2004, Unrated)
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
(2006, R)
29
Larry the Cable Guy: Health Inspector
(2006, PG-13)
30
Larry The Cable Guy - Git-R-Done
(, Unrated)
31
Blue Collar Comedy Tour: The Movie
(2003, PG-13)
32
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road
(2006, Unrated)
33
Bruce Almighty
(2003, PG-13)
34
Rocky Balboa
(1990, PG)
35
Blue Demon
(2004, PG-13)
36
Scream
(1996, R)
37
Scream, Blacula, Scream!
(1973, PG)
38
Scream and Scream Again (Screamer)
(1970, PG)
39
Stomp! Shout! Scream!
(2005, Unrated)
40
Scream... and Die!
(1973, R)
41
Scream of the Ants
(2006, Unrated)
42
Scream 3
(2000, R)
43
Scream 2
(1997, R)
44
From a Whisper to a Scream
(1987, R)
45
Casper the Friendly Ghost
(1951, Unrated)
46
A Scream in the Streets
(1973, Unrated)
47
Scream of the Wolf
(1974, Unrated)
48
Bloody Murder
(1973, R)
49
Dondurmam gaymak (Ice Cream, I Scream)
(2006, Unrated)
50
Scream for Help
(1984, R)
51
Shriek of the Mutilated (Scream of the Snowbeast)
(1974, R)
52
Final Stab (Final Scream)
(2001, Unrated)
53
Glastonbury
(2007, R)
54
Adam & Evil (Halloween Camp 2: Scream If You Wanna Die Faster)
(2004, R)
55
Ancient Evil: Scream of the Mummy (Bram Stoker's Legend of the Mummy 2)
(2000, Unrated)