My Favorite Movies


  TrevorUK's Rating My Rating
1
The Warriors (1979,  R)
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
3
The Karate Kid (1984,  PG)
4
The Outsiders (1983,  PG)
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
6
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
7
Spider-Man (2002,  PG-13)
8
Easy Rider (1969,  R)
9
Dear Frankie (2005,  PG-13)
10
Quadrophenia (,  R)
11
Tommy (1975,  PG)
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
13
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
14
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
18
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
19
The Punisher (2004,  R)
20
Friday the 13th (1980,  R)
21
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
22
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
23
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
24
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
25
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
26
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
27
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
28
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan (,  R)
29
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
30
Freddy vs. Jason (2003,  R)
31
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
32
The Karate Kid Part III (1989,  PG)
33
The Next Karate Kid (1994,  PG)
34
A Hard Day's Night (1964,  G)
35
Ghost Rider (2007,  PG-13)
36
The Long Riders (1980,  R)
37
Frank and Jesse (1995,  R)
38
Halloween (1978,  R)
39
Halloween II (1981,  R)
40
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
41
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
42
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
43
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
44
Halloween H2O (1998,  R)
45
Halloween - Resurrection (2002,  R)
46
Eddie and the Cruisers (1983,  PG)
47
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives! (1989,  PG-13)
48
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
49
O Homem Que Copiava (The Man Who Copied) (2005,  R)
50
School of Rock (2003,  PG-13)
51
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
52
Young Guns (1988,  R)
53
The Little Vampire (2000,  PG)
54
Jaws (1975,  PG)
55
Jaws 2 (1978,  PG)
56
Jaws 3 (1983,  PG)
57
Deep Blue Sea (1999,  R)
58
Batman Begins (2005,  PG-13)
59
Batman (1989,  PG-13)
60
Head (1968,  G)
61
Across the Tracks (1989,  R)
62
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
63
Birdy (1984,  R)
64
Judgment Night (1993,  R)
65
McVicar (1980,  R)
66
Hysteria - The Def Leppard Story (,  R)
67
Daredevil (2003,  PG-13)
68
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
69
Cursed (2004,  PG-13)
70
American Outlaws (2001,  PG-13)
71
An American Werewolf in London (1981,  R)
72
Rumble Fish (1983,  R)
73
Tex (1982,  PG)
74
That Was Then... This Is Now (1985,  R)
75
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
76
Little Monsters (1989,  PG)
77
The Goonies (1985,  PG)
78
The Breakfast Club (1985,  R)
79
Weird Science (1985,  PG-13)
80
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
81
Hiding Out (1987,  PG-13)
82
Race With the Devil (1975,  PG)
83
The Fog (1979,  R)
84
Elektra (2005,  PG-13)
85
Grind (2003,  PG-13)
86
Lucas (1986,  PG-13)
87
Jurassic Park (1993,  PG-13)
88
The Dark Knight (2008,  PG-13)
89
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
90
Scream (1996,  R)
91
Scream 2 (1997,  R)
92
Scream 3 (2000,  R)
93
Creep (2005,  R)
94
Poltergeist (1982,  PG)
95
Poltergeist II: the Other Side (1986,  PG-13)
96
Flash Gordon (1980,  PG)
97
Rocky IV (1985,  PG)
98
The Kids Are Alright (2003,  Unrated)
99
Gregory's Girl (1981,  PG)
Gregory's Girl
a classic.
100
Elf (2003,  PG)
101
Millions (2005,  PG)
102
Kes (1969,  PG-13)
103
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
104
Tales from the Crypt (1972,  PG)
105
Final Destination (2000,  R)
106
Final Destination 2 (2003,  R)
107
Final Destination 3 (2006,  R)
108
There's Only One Jimmy Grimble (2000,  Unrated)
109
Bang Bang You're Dead (2002,  Unrated)
110
Independence Day (1996,  PG-13)
111
Evanescence: Anywhere But Home (2004,  Unrated)
112
Rocky Balboa (2006,  PG)
113
Dead Man's Shoes (2006,  Unrated)
114
Satan's Little Helper (2004,  R)
115
Over the Edge (1979,  PG)
116
Friday the 13th (2009,  R)
117
28 Days Later (2003,  R)
118
Buddy's Song (1991,  R)
119
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
120
Once (2007,  R)
121
Platoon (1986,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments