My Favorite Movies


  tricksterbrat's Rating My Rating
1
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
This movie is everything: drama, musical, comedy, etc. The style is edgy and unique. You either love every second or hate the film its printed on. There's no in between for this one. A lot of universal truths about human nature are hit upon in this film, especially Love. "The greatest thing you will ever learn is just to love and be loved in return."
2
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
This movie captures the essence of what it is to be Chihiro's age. The age when nothing is really within your power to control, and then all of a sudden she's forced into a complete role reversal; a huge one for a kid her age: act or lose her parents and be trapped forever in a land of spirits and strangers. Miyazaki's a storytelling genius, of course.
3
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Sense and Sensibility
I've yet to read the novel from cover to cover but this movie has a special place in my heart. I think it's just the idea of a love so powerful that when it's meant to be, it's meant to be.
4
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella (1976,  G)
The Slipper and the Rose: The Story of Cinderella
Richard Chamberlain is amazing in this one. Think of a Cinderella story with a twist. It's historically set in about the early to mid 18th century, and Cinderella as well as the Prince fight against responsibility and duty to their stations in life for their love. Just an amazing musical.
5
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
This movie is a Jim Henson classic. The songs have a retro, catchy flair to them, the overall story holds up over time. Big sister blues and the teenage angst of wanting to just get away from everyday mundane frustrations is something that's relateable no matter the era. This movie initiated me at a young age to David Bowie and Jennifer Connelly (I wanted to be her when I grew up!), and furthered my already great love for Jim Henson's work.
6
Into the Woods (1991,  Unrated)
Into the Woods
A classic I've only recently been introduced to by my wonderful boyfriend. He told me he grew up with this awesome re-relling of familiar fairytales, and I'm only sorry I hadn't seen this sooner.
7
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight
This installment of the Batman franchise lived up to the high bar set by Batman Begins. This film felt complete and gave me closure, even though there's ample room in the storyline to continue
8
Escaflowne - The Movie (2000,  PG-13)
Escaflowne - The Movie
This movie is an acquired taste since it's a shorter, more cryptic version of the series, Vision of Escaflowne. The character designs have changed somewhat for the movie adaptation. Everyone takes on an older, and in some cases more sinister appearance. The icing on this cake is the music; all of it is full of so much excitement and deep-seeded passion. The main storyline remains the same and universal; a high school girl looking for more than the mundane, and that's what keeps this movie from completely alienating everyone.
9
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth)
The imagination and imagery in this movie-I just can't even think of what to say. This film was amazing on so many levels. The use of classic fairytales, the reality of 1940's Spain, and the innocence of a child's fantasies worked together in harmony. This movie achieved what a lot of films fail to do; the serious perception that fairytales are trully gnarly, dark, twisted things that served as cautionary stories and not psychological comfort food. This one's an amazing foreign film that everyone should see. When this hits DVD, I will double-dip as bigger, better, editions with more extras hit the store shelves.
10
The Hidden Fortress (1958,  Unrated)
The Hidden Fortress
Absolutely loved this movie! The events of the movie are "told" from the point of view of two funny peasants. Nothing really happens in the movie without those two characters in the scene greedily fighting over gold, but that vehicle for the other characters is hardly noticeable throughout the film. Everything is tight yet flowing and I couldn't take my eyes off of all the awesomely portrayed characters. Princess Yuki was a bit overbearing and loud most of the time, but then again, that was the character the actress was playing. The princess needed to learn through a good humbling from Toshir Mifune's character. Anybody who is into epic samurai-centric movies must watch The Hidden Fortress! And Yojimbo, and Sanjuro... and I could go on!
11
Yojimbo (1961,  Unrated)
12
Tombstone (1993,  R)
Tombstone
This movie has the feel of The Good, the Bad, and the Ugly, with its gritty shots and dusty, western sets. There is always something happened behind the eyes of Kurt Russell's Wyatt Earp, and throughout the movie he's constantly torn between what's right, what's wrong, and what he wants. Val Kilmer was also a real treat as Doc Holiday, always playing it cool and laid back until everyone's guard was down. Plus, the pistol-whipping never got old! Thankfully, this movie found a happy medium between classic western and emotional character portraits.
13
WALL-E (2008,  G)
WALL-E
There is so much heart in this movie; I was cheering for WALL-E all the way! Even though there is no dialogue for most of the film, I wouldn't have it any other way. so much emotion and intent is told through gestures, expressions, and movement that dialogue throughhout the whole movie would have just taken away from Pixar has created such a loveable, persevereing underdog in WALL-E that this movie shot straight to the top of my Best Pixar Movies list. I am totally going to buy this one first thing when hits DVD. I only hope that I have a BluRay player by then so I reap the benefits of high-def.
14
Batman Begins (2005,  PG-13)
15
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
This movie, while remarkably silent during some parts, is all kinds of captivating! The scenes, sets, characters... everything just lends itself to getting lost in the Old West for a few hours. The villains definitely gave me the chills with the way they were silhouetted in their long dusters. Anyone who likes a good Western needs to see this film.
16
X-Men (2000,  PG-13)
17
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
This pic is heartwarming and the tunes are catchy. The characters keep from being complete caricatures by voicing their wants and needs, and revealing their fears. The costumes are lovely, and the color palette is bright and inviting. And Judy Garland rocks this one with her singing and dancing talents, of course.
18
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
19
The Fall (2006,  R)
The Fall
This move was along the same vein as Pan's Labyrinth in terms of a little girl as the main character and her personal journey depicted through some extraordinary visuals. The fantasy element is really just that, an element to tell a bigger story. I was really rooting for the characters and invested in all their highs and lows. I wasn't at all expecting the star of Pushing Daises in this one at all, but his scenes with Alexandra were just so heart-wrenching and multi-faceted; every moment between the Roy and Alexandra characters were just a landscape of nuance. The period scenes added to the realism of the era, and really just rooted me from the start.
20
In Bruges (2008,  R)
In Bruges
This movie is one of the few that I've genuinely enjoyed in 2008 so far! It's just filled with great conversations, complicated characters, and so much *actual* substance that I couldn't help caring about these down-and-out hit men. Ralph Fiennes in a riot when he finally makes the scene, and Colin Farrell had the best dark humored character in the whole movie!
21
Thank You For Smoking (2005,  R)
Thank You For Smoking
Unbelivably funny movie about an tobacco lobbyest who isn't evil, he just does his job, and insanely well. Everyone else begs to differ.
22
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) (2002,  G)
23
3:10 to Yuma (2007,  R)
3:10 to Yuma
Never having seen the original, this gritty remake about egos and the human push to survive at all costs just about blew me away. The synergy between Christian Bale and Russell Crowe is an attention-grabber every time both actors have a scene together. The ongoing tension kept me watching, waiting, and dreading the final showdown that I knew was coming. The rancher's son was also an interesting twist to this story; his admiration for the outlaw just adds to the tension and the probability that he may help the outlaw escape against his father's wishes. I would watch this movie again and again.
24
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle)
As good or even better than Spirited Away. Is that Miyazaki blasphemy? Maybe so, but that's how I STILL feel after seeing the movie an obscene amount of times.
25
Juno (2007,  PG-13)
Juno
Everyone in this movie is hilarious and realistic. The dialogue is razor sharp and the characters are so well-rounded that even when they're not speaking, it's easy to tell what they're thinking. This movie also has a lot of heart. If you're a Thank You For Smoking and Arrested Development fan, or just like off-beat comedies with characters you can care about, then this is the movie for you.
26
The Spiderwick Chronicles (2008,  PG)
The Spiderwick Chronicles
This movie was fantastic! The CGI elements were so organic that the movie pulled me into that world in a matter of moments. The characters' stories are emotional and engaging. All of the faeries, goblins, and the Ogre were malevolent and believable. This movie did for me now in adulthood what the Chronicles of Narnia British mini series did for me when I was a little kid. This movie is definitely one of the first amazing fantasy action-adventure movies of 2008! Oh and Freddie Highmore continues to make me laugh and make me cry. That kid is just brilliant.
27
The Ugly Dachshund (1966,  Unrated)
The Ugly Dachshund
I saw this by chance originally on late night Disney over ten years ago and I immediately fell in love with the humor and French farce of it all! Every time I've seen Dean Jones in an old Disney movie, he hasn't disappointed.
28
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
29
The Last King of Scotland (2006,  R)
The Last King of Scotland
Whitaker scared me in this flick, that's how imposing he is! By the end, I was rooting for the McAvoy's character and biting my nails! No wonder all the award shows ate this one up.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments