Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  triggercairns's Rating My Rating
1
The Rules of Attraction (2002,  R)
Click to Rate
2
Human Traffic (2000,  R)
Click to Rate
3
Alien (1979,  R)
Alien 4.5 Stars
fantastic movie, sigourney weaver completely deserved her a-list status for this film
Click to Rate
4
Aliens (1986,  R)
Aliens 4.5 Stars
just as good as the first, but in a totally different way. strong performances from weaver, biehn, paxton and reiser
Click to Rate
5
Predator (1987,  R)
Predator 3.5 Stars
great macho-action movie, one of arnies best
Click to Rate
6
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting 4.5 Stars
brilliant british film
Click to Rate
7
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Cidade de Deus, (City of God) 4.0 Stars
so gritty & realistic its scary
Click to Rate
8
8 Mile (2002,  R)
8 Mile 3.5 Stars
eminem shows he can act a bit
Click to Rate
9
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 4.5 Stars
childhood favourite
Click to Rate
10
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 4.5 Stars
best dialogue in a film ever
Click to Rate
11
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs 4.5 Stars
tarantino's 1st n arguably best film
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments