Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TripleF's Rating My Rating
1
Problem Child (1990,  PG)
Click to Rate
2
Fat Slags (2004,  Unrated)
Click to Rate
3
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
4
Little Criminals (1995,  Unrated)
Click to Rate
5
Liar Liar (1997,  PG-13)
Click to Rate
6
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
7
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
8
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
Click to Rate
9
Epic Movie (2007,  PG-13)
Click to Rate
10
Date Movie (2006,  PG-13)
Click to Rate
11
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
12
Six Shooter (2005,  Unrated)
Click to Rate
13
Cujo (1983,  R)
Click to Rate
14
Christine (1984,  R)
Click to Rate
15
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
16
Misery (1990,  R)
Click to Rate
17
Friday the 13th (1980,  R)
Click to Rate
18
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 3.5 Stars
awsome
Click to Rate
19
Sleepy Hollow (1999,  R)
Click to Rate
20
Stephen King's It (2000,  Unrated)
Click to Rate
21
Gremlins (1984,  PG)
Click to Rate
22
Creepshow (1982,  R)
Click to Rate
23
Creepshow 2 (1987,  R)
Click to Rate
24
Death Note (2006,  Unrated)
Click to Rate
25
The Lost Boys (1987,  R)
Click to Rate
26
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
Click to Rate
27
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
Click to Rate
28
Seed Of Chucky (2004,  R)
Click to Rate
29
Bride of Chucky (1998,  R)
Click to Rate
30
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
31
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
Click to Rate
32
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
Click to Rate
33
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
Click to Rate
34
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
Click to Rate
35
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
36
The Amityville Horror (2005,  R)
Click to Rate
37
Scary Movie (2000,  R)
Scary Movie 5.0 Stars
awsome and epic
Click to Rate
38
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
Click to Rate
39
Scary Movie 2 (2001,  R)
Click to Rate
40
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
Click to Rate
41
Scary Movie 5 (2008,  Unrated)
Click to Rate
42
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember 5.0 Stars
awsome and very funny
Click to Rate
43
Austin Powers 4 (2009,  Unrated)
Click to Rate
44
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
Click to Rate
45
Greyfriars Bobby (2005,  Unrated)
Click to Rate
46
Sixty Six (2006,  PG-13)
Click to Rate
47
East Is East (1999,  R)
Click to Rate
48
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring 5.0 Stars
very good and scary
Click to Rate
49
The Ring Two (2005,  PG-13)
Click to Rate
50
The Grudge (2004,  PG-13)
Click to Rate
51
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
Click to Rate
52
One Missed Call (2008,  PG-13)
Click to Rate
53
Severance (2006,  R)
Click to Rate
54
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
55
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 5.0 Stars
awsome and bloody
Click to Rate
56
Shogun Assassin (1980,  R)
Click to Rate
57
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
58
The Omen (1976,  R)
Click to Rate
59
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
Click to Rate
60
Wayne's World 2 (1993,  PG-13