My Favorite Movies
| trish1972's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
|
| 2 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 3 |
Breakfast at Tiffany's (1961, Unrated)
Wonderful movie! |
|
|
| 4 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
|
| 5 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
|
| 6 |
Falling Down (1993, R) |
|
|
| 7 |
Dark City (1997, R) |
|
|
| 8 |
Jaws (1975, PG) |
|
|
| 9 |
Fiddler on the Roof (1971, G) |
|
|
| 10 |
The Exorcist (1973, R) |
|
|
| 11 |
Agnes of God (1985, PG-13) |
|
|
| 12 |
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988, Unrated) |
|
|
| 13 |
Clerks II (2006, R)
Okay...I thoroughly enjoyed this. Bravo to Smith and company. |
|
|
| 14 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
|
| 15 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 16 |
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2004, G) |
|
|
| 17 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
|
| 18 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
|
| 19 |
Ed Wood (1994, R) |
|
|
| 20 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 21 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
|
| 22 |
The Blues Brothers (1980, R) |
|
|
| 23 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 24 |
Psycho (1960, R) |
|
|
| 25 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
|
| 26 |
Sleeping Beauty (1959, G) |
|
|
| 27 |
Giant (1956, G) |
|
|
| 28 |
The Lion in Winter (1968, PG) |
|
|
| 29 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
|
| 30 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
|
| 31 |
Alien (1979, R) |
|
|
| 32 |
Aliens (1986, R) |
|
|
| 33 |
Predator (1987, R) |
|
|
| 34 |
The Muppet Movie (1979, G) |
|
|
| 35 |
Eddie Izzard - Dress to Kill (1999, Unrated) |
|
|
| 36 |
Airplane! (1980, PG) |
|
|
| 37 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
|
| 38 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
|
| 39 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997, PG-13) |
|
|
| 40 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 41 |
Final Fantasy VII - Advent Children (2005, PG-13)
Good stuff! |
|
|
| 42 |
Do the Right Thing (1989, R) |
|
|
| 43 |
Die Hard (1988, R) |
|
|
| 44 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
|
| 45 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
|
| 46 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
|
| 47 |
Capote (2005, R) |
|
|
| 48 |
Mrs. Henderson Presents (2006, R)
A delightful surprise. |
|
|
| 49 |
Star Trek II - The Wrath of Khan (1982, PG) |
|
|
| 50 |
Philadelphia (1993, PG-13) |
|
|
| 51 |
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992, R) |


