Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Trish361066122's Rating My Rating
1
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
2
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
3
You Got Served (2004,  PG-13)
Click to Rate
4
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
5
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
6
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
7
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
8
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
9
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
10
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
11
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
12
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
13
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
14
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
15
Liar Liar (1997,  PG-13)
Click to Rate
16
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
17
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
18
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
19
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Click to Rate
20
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
21
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Click to Rate
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
23
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
25
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
26
Resident Evil (2002,  R)
Click to Rate
27
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Click to Rate
28
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
29
Signs (2002,  PG-13)
Click to Rate
30
Spaceballs (1987,  PG)
Click to Rate
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
32
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
33
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
35
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
36
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
37
Steel Magnolias (1989,  PG)
Click to Rate
38
Step Up (2006,  PG-13)
Click to Rate
39
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
Click to Rate
40
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
41
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
Click to Rate
42
The Lake House (2006,  PG)
Click to Rate
43
The Lord of the Rings (1978) (1978,  PG)
Click to Rate
44
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
45
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
46
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
47
The Mask (1994,  PG-13)
Click to Rate
48
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
49
The Princess Diaries (2001,  G)
Click to Rate
50
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
51
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2000,  G)
Click to Rate
52
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
Click to Rate
53
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
54
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
55
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
56
The Village (2004,  PG-13)
Click to Rate
57
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
58
Top Gun (1986,  PG)