My Favorite Movies


  1. Trivnya
  2. Lesya

Give list a short description

  Trivnya's Rating My Rating
1
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up
amazing actors,great movie. I ejoyed it
2
Idle Hands (1999,  R)
Idle Hands
A little bit stupid but so much fun
3
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
One of the most incredible movies
4
Sweet November (2001,  PG-13)
Sweet November
I like it when you can't foresee the end
5
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
Girl With a Pearl Earring
nice movie.I like the historical scene.romantic story
6
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
not scary and maybe that's why I like it
7
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
8
Just Married (2003,  PG-13)
Just Married
So funny!Ashton is one of the best comedy actors.It's totally his genre
9
Stay (2005,  R)
Stay
this movie describes the life of a guy who loses all the people he loved.nothing keeps him interested in life.Wonderful movie!
10
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
this movie proved that Jim Carey is a greats actor who can play not just in comedies.Such a talented actor!
11
Final Destination (2000,  R)
Final Destination
the movie shows us that we're such small creatures
12
Just Friends (2005,  PG-13)
Just Friends
Funny,especially the scene in the car and with the hockey game
13
The Family Stone (2005,  PG-13)
The Family Stone
Nice Christmas movie,very kind.As for me,the relations between the family were much interesting than the love story
14
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
I just like it a lot!
15
The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath! (Ironiya sudby, ili S legkim parom!) (1975,  Unrated)
The Irony of Fate, or Enjoy Your Bath! (Ironiya sudby, ili S legkim parom!)
on of the best Russian movies about love.Every Russian has seen it many many times.it's so kind.and I hope the second part of this movie will be appreciated around the world.I love both the parts!
16
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Shrek the Third (Shrek 3)
it's rare when the second or the third part of the movie is interesting to watch.this part is the best for me,i couldn't stop laughing during all the movie
17
Daredevil (2003,  PG-13)
Daredevil
among all the movies based on comics I prefer this.I'm always ready to watch it.
18
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
interesting movie.but it's similar to Butterfly effect(both the parts).Although,I like it
19
Queen of the Damned (2002,  R)
Queen of the Damned
I'm sure there's no movie about vampires that is as interesting as this one.V.Perez is amazing
20
Surviving Christmas (2004,  PG-13)
Surviving Christmas
unbelievable Chrismas movie! Love it so much!
21
Good Will Hunting (1997,  R)
Good Will Hunting
even though I watched this movie for the first time about 6-7 years ago,I still admire it.Matt Damon and Ben Affleck wrote wonderful script,Oscar proved it
22
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge
one of my favourite cartoons!
23
Dogma (1999,  R)
Dogma
it's funny and there are some interesting ideas.but I guess people who are totally in religion won't like it
24
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
There are moments when you think there's noone or nothing to live for,but this movie PROVED me that love is everywhere and you can find it not just in 1 person
25
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
actors were perfectly chosen,I watch this movie again and again!
26
American Beauty (1999,  R)
27
Casper (1995,  PG)
Casper
So nice!
28
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
Josh Lucas's character is awesome.Loved him with the first second he appeared
29
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
i can't say anything bad about this movie
30
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy
classic
31
The Nanny Diaries (2007,  PG-13)
The Nanny Diaries
I really enjoyed!story,which is close to me
32
Suburban Girl (2007,  PG-13)
Suburban Girl
Such a wonderful movie!
33
The Rules of Attraction (2002,  R)
The Rules of Attraction
Great!
34
In the Land of Women (2007,  PG-13)
In the Land of Women
Amazing!
35
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
The best part of 'Pirates of the Caribbean'
36
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
37
Knockin' on Heaven's Door (2000,  R)
Knockin' on Heaven's Door
ONE OF THE GREATEST MOVIES!
38
Harriet the Spy (1996,  PG)
Harriet the Spy
Love it! Maybe just because of childhood memories :))
39
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
great movie
40
Uptown Girls (2003,  PG-13)
Uptown Girls
not another movie for girls,there are things to think about.Great
41
Sin City (2005,  R)
42
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
43
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
44
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
sweet comedy for people of all ages
45
Serendipity (2001,  PG-13)
Serendipity
Terrific movie!
46
Juno (2007,  PG-13)
Juno
The movie is absolutely awesome! The cast is perfect, especially Ellen Page and Jennifer Garner. I'm glad they showed a story which is true to life.
47
The Air I Breathe (2008,  R)
The Air I Breathe
Definitely it's on my fav movies list. The story line is terrific, the actors are unbeliavable. Sad but it makes you think over your life, its values.
48
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks
Finally I watched it! I had so much fun, and you know, when i have kids i'll give them this movie and i'll be sure it won't do any harm
49
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
50
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
51
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
Life or Something Like It
Great movie! Its message - to live each day like it's the last one, the main character is prophesied to die next week and she completely changes her life
52
December Boys (2007,  PG-13)
December Boys
Wonderful movie! Frankly speaking, i didn't expect much and i was so wrong. Obvious, people are going to be like "Can Daniel Radcliffe be known not just because of Harry Potter?", i hope he can. Awesome cast, nice plot. Just watch it!
53
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
really love it
54
Enchanted (2007,  PG)
Enchanted
lovely movie! everyone wants this kind of fairytale
55
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
Absolutely one of the most perfect movies i've recently seen
56
The Irony of Fate, or Enjoy Your New Happiness! (Ironiya sudby. Prodolzhenie) (The Irony of Fate 2) (2007,  Unrated)
57
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Fantastic!
58
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
59
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
Fantastic! they did a good job! though, the first Step Up will always be better for me, but still...Amazing movie!
60
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
What Happens in Vegas
Hilarious! even though, the end was absolutely obvious, i just had much fun and didn't think about it. both the actors are perfect in comedies. Enjoyable movie!
61
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
I couldn't imagine it would be so cool
62
Penelope (2006,  PG)
Penelope
one word - great!
63
Becoming Jane (2007,  PG)
Becoming Jane
Excellent movie! Just so incredible! No more words ;)
64
Atonement (2007,  R)
Atonement
Terrific movie
65
Definitely, Maybe (2008,  PG-13)
Definitely, Maybe
Amazing movie. A kind of movie I'd like to watch over and over. And Ryan Reynolds did it very well
66
London (2006,  R)
London
I enjoyed. It's all about love and pain, quite interesting in my opinion
67
Don't Say a Word (2001,  R)
Don't Say a Word
A must see.One of the best Brittany Murphy's perfomances
68
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
i was impressed
69
27 Dresses (2008,  PG-13)
27 Dresses
Well, i must admit it's MUCH BETTER then i thoght it would be.pretty nice movie for girls
70
Steal (,  Unrated)
71
Wicker Park (2004,  PG-13)
Wicker Park
Fantastic movie! Not ordinary! the story is like the puzzle
72
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
Romantic and touching, excellent
73
If Only (2004,  PG-13)
If Only
excellent
74
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
Ryan Gosling's an incredible actor and this terrific movie's a must see
75
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe
Outstanding!
76
Awake (2007,  R)
Awake
Much better than i expected!
the story isn't ordinary and it touches upon different kinds of problems and topics like the main character's choice between mother and fiancee; betrayal; medical care; mother's self-sacrifice and some others.
Great movie
77
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
A+++++
78
Hancock (2008,  PG-13)
Hancock
i loved the story, not an ordinary movie, the cast is also good
79
21 (2008,  PG-13)
21
absolutely my type of the movie! such a talented crew!
80
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Lilo & Stitch
Kind and funny, nice story
81
Bride Wars (2009,  PG)
Bride Wars
i like stories like this one, i loved it.can't wait to rewatch it
82
Changeling (2008,  R)
Changeling
Absolutely fantastic! Angelina Jolie's performance is incredible! and the story impresses so much! Excellent and brilliant work!
83
Piter FM (2006,  Unrated)
84
Boogie na kostyah (2009,  Unrated)
Boogie na kostyah
I enjoyed the movie, the actors were perfect and the whole story was interesting
85
Moskva slezam ne Verit (Moscow Does Not Believe in Tears) (1980,  Unrated)
86
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
I was so surprised...i thought it would be one of those stupid movies but i was so wrong...Nice and touching...Yeah, friendship makes our life better and we should remember that life is amazing even though there are things which go wrong and even though we can feel strong pain
P.S. Can't wait to see the second movie
87
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
Oh, it's a TERRIFIC MOVIE! Sad and impressive. It just made me go through so many possible emotions. FANTASTIC!!!
88
License to Wed (2007,  PG-13)
License to Wed
I had no desire to see it but finally i was persuaded. And it turned out to be really fine movie. Funny and romantic! Love is in the air! :)))
89
Freeway (1996,  R)
Freeway
i rewatch it over and over again, love it
90
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
Oh, yeah! I have joined million of people all over the world who LOVE this awesome movie and can't wait to see following Twilight series movies . Love story, vampires, attractive actors (ACTORS, not just good-looking people) - i can't remain indifferent to it
91
The Best Man (Unhitched) (2006,  R)
The Best Man (Unhitched)
If you wanna see a terrific love story (with cutie Stuart Townsend) and forget about all the problems in the world, WATCH IT! Perfectly done movie! And i have to say few words about Seth Green's performance...He' added much fun to the movie
92
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
gooooood. Funny and serious, full of a bit gross jokes (they don't spoil the movie, honestly) as well as touching moments...Seth Rogen's character was so caring that I was almost crying
93
Yes Man (2008,  PG-13)
Yes Man
Hilarious! I couldn't stop laughing!
94
Marley & Me (2008,  PG)
Marley & Me
One of the best movies I've ever seen!
95
The Last Kiss (2006,  R)
The Last Kiss
Good! Not an ordinary movie about the men who are to make serious decisions in their lives
96
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
I admire everyone who has worked on this unbelievably outstanding masterpiece! Perfect! I had much pleasure! No doubt, I will watch it over and over!
P.S. Jai ho! LOL
97
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 (2008,  PG-13)
The Sisterhood of the Traveling Pants 2
Lovely movie about friendship and growing up
98
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Amazing!
Flixster - Share Movies
99
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
Transformers: Revenge of the Fallen
A must see! Incredibly made, perfect movie! It fills you with action, energy and desire to save the world. Terrific soundtrack! Just my type of the movie!
Flixster - Share Movies

P.S. I've seen it twice in the cinema, much pleasure
100
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
Confessions of a Shopaholic
So good! I loved everything: amazing outfits, chemistry between the characters, funny situations. I'm full of positive emotions.
Flixster - Share Movies

Yeah, I understand that girls and women are the main audience but who knows..
101
17 Again (2009,  PG-13)
17 Again
Wonderful! Well done! Matthew Perry is still one of the best comedy actors. And i have to admit - Zac Efron perfectly transformed!
102
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Every Harry Potter movie is fantastic to me, I'm a big fan, I've enjoyed every minute. This is not exception - great story about friendship, choice between good and evil, first love experience, devotion, courage. Plus, I adore Helena Bonham Carter, she's unbelievably gifted actress, though the whole cast is great!
Flixster - Share Movies

Definitely, a must see
103
G.I. Joe: Rise of Cobra (2009,  PG-13)
G.I. Joe: Rise of Cobra
I expected it to be just ok. And it is much better. I believe Channing Tatum, Sienna Miller and Marlon Wayans made a great contribution into the movie. Perfectly made - plot (including love story), good jokes, action, impressive scenes
Flixster - Share Movies
104
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's
I like it a lot! Audrey Hepburn's character is so funny and serious at the same time. nice story

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments