My Favorite Movies


  trochaic's Rating My Rating
1
8 1/2 (1963,  Unrated)
Click to Rate
2
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
Click to Rate
3
The French Connection (1971,  R)
Click to Rate
4
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
5
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
6
Heavenly Creatures (1994,  R)
Click to Rate
7
Before Sunrise (1995,  R)
Click to Rate
8
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
9
Dangerous Liaisons (1988,  R)
Click to Rate
10
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
Click to Rate
11
The Crying Game (1992,  R)
Click to Rate
12
The Hours (2002,  PG-13)
Click to Rate
13
Young Frankenstein (1974,  PG)
Click to Rate
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
15
Annie Hall (1977,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments