My Favorite Movies


  Trouble90112's Rating My Rating
1
Iron Jawed Angels (2003,  Unrated)
2
A Mighty Heart (2007,  R)
3
Children of Men (2006,  R)
4
Death Sentence (2007,  R)
5
Captivity (2007,  R)
6
Halloween (1978,  R)
7
Death Race (2008,  R)
8
Doomsday (2008,  R)
9
Practical Magic (1998,  PG-13)
10
The Craft (1996,  R)
11
The Fountain (2006,  PG-13)
12
White Oleander (2002,  PG-13)
13
Gia (1997,  R)
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
15
The Notebook (2004,  PG-13)
16
Original Sin (2001,  R)
17
Ghost (1990,  R)
18
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
19
Donnie Darko (2001,  R)
20
SLC Punk (1998,  R)
21
Empire Records (1995,  PG-13)
22
Dazed and Confused (1993,  R)
23
Running With Scissors (2006,  R)
24
Juno (2007,  PG-13)
25
A Clockwork Orange (1971,  R)
26
Dark City (1998,  R)
27
Pi (1998,  R)
28
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
29
Apocalypto (2006,  R)
30
MirrorMask (2005,  PG)
31
Labyrinth (1986,  PG)
32
Legend (1985,  PG)
33
Willow (1988,  PG)
34
Happy Feet (2006,  PG)
35
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
36
A Walk to Remember (2002,  PG)
37
American History X (1998,  R)
38
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
39
Blade Runner (1982,  R)
40
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
41
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
42
Chocolat (2000,  PG-13)
43
Clerks (1994,  R)
44
Clerks II (2006,  R)
45
Constantine (2005,  R)
46
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
47
Cool Runnings (1993,  PG)
48
Dead Poets Society (1989,  PG)
49
Disturbia (2007,  PG-13)
50
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
51
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
52
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
53
Fight Club (1999,  R)
54
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
55
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
56
Gone With the Wind (1939,  G)
57
GoodFellas (1990,  R)
58
Half Baked (1998,  R)
59
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
60
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
61
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
62
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
63
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
64
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
65
Hitch (2005,  PG-13)
66
Hook (1991,  PG)
67
Hot Fuzz (2007,  R)
68
I Am Legend (2007,  PG-13)
69
I, Robot (2004,  PG-13)
70
Independence Day (1996,  PG-13)
71
Ice Age (2002,  PG)
72
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
73
Interview with the Vampire (1994,  R)
74
Jackass - The Movie (2002,  R)
75
Jackass: Number Two (2006,  R)
76
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
77
Ladder 49 (2004,  PG-13)
78
Little Nicky (2000,  PG-13)
79
Mallrats (1995,  R)
80
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
81
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
82
National Treasure (2004,  PG)
83
Next Friday (2000,  R)
84
Norbit (2007,  PG-13)
85
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
86
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
87
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
88
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
89
Predator (1987,  R)
90
Pretty Woman (1990,  R)
91
Queen of the Damned (2002,  R)
92
Reservoir Dogs (1992,  R)
93
Rocky (1976,  PG)
94
Rocky Balboa (2006,  PG)
95
Rocky II (1979,  PG)
96
Rocky III (1982,  PG)
97
Rocky IV (1985,  PG)
98
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
99
Saw (2004,  R)
100
Saw II (2005,  R)
101
Saw III (2006,  R)
102
Scarface (1983,  R)
103
Schindler's List (1993,  R)
104
Secret Window (2004,  PG-13)
105
Shaun of the Dead (2004,  R)
106
Shrek (2001,  PG)
107
Shrek 2 (2004,  PG)
108
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
109
Silent Hill (2006,  R)
110
Sin City (2005,  R)
111
Sleepy Hollow (1999,  R)
112
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
113
Spaceballs (1987,  PG)
114
Super Troopers (2001,  R)
115
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
116
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
117
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
118
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
119
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
120
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
121
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
122
Team America - World Police (2004,  R)
123
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
124
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
125
The Big Lebowski (1998,  R)
126
The Boondock Saints (1999,  R)
127
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
128
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
129
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
130
The Break-Up (2006,  PG-13)
131
The Butterfly Effect (2004,  R)
132
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
133
The Crow (1994,  R)
134
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
135
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
136
The Exorcist (1973,  R)
137
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
138
The Fifth Element (1997,  PG-13)
139
The Godfather (1972,  R)
140
The Godfather, Part II (1974,  R)
141
The Godfather, Part III (1990,  R)
142
The Goonies (1985,  PG)
143
The Green Mile (1999,  R)
144
The Grudge (2004,  PG-13)
145
The Hills Have Eyes (2006,  R)
146
The Illusionist (2006,  PG-13)
147
The Hot Chick (2002,  PG-13)
148
The Lake House (2006,  PG)
149
The Last Samurai (2003,  R)
150
The Longest Yard (2005,  PG-13)
151
The Lord of the Rings (1978,  PG)
152
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
153
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
154
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
155
The Lost Boys (1987,  R)
156
The Mask (1994,  PG-13)
157
The Matrix (1999,  R)
158
The Matrix Reloaded (2003,  R)
159
The Matrix Revolutions (2003,  R)
160
The Mummy (1999,  PG-13)
161
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
162
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
163
The Pacifier (2005,  PG)
164
The Patriot (2000,  R)
165
The Princess Bride (1987,  PG)
166
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
167
The Ring (2002,  PG-13)
168
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
169
The Sandlot (1993,  PG)
170
The Shawshank Redemption (1994,  R)
171
The Shining (1980,  R)
172
The Silence of the Lambs (1991,  R)
173
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
174
The Terminator (1984,  R)
175
The Waterboy (1998,  PG-13)
176
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
177
There's Something About Mary (1998,  R)
178
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
179
Titanic (1997,  PG-13)
180
Top Gun (1986,  PG)
181
Trainspotting (1996,  R)
182
Transformers (2007,  PG-13)
183
Troy (2004,  R)
184
Underworld (2003,  R)
185
Underworld: Evolution (2006,  R)
186
V for Vendetta (2006,  R)
187
Van Helsing (2004,  PG-13)
188
Vanilla Sky (2001,  R)
189
Walk the Line (2005,  PG-13)
190
War of the Worlds (2005,  PG-13)
191
Wayne's World (1992,  PG-13)
192
Wedding Crashers (2005,  R)
193
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
194
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
195
Wild Hogs (2007,  PG-13)
196
White Chicks (2004,  PG-13)
197
Without A Paddle (2004,  PG-13)
198
X-Men (2000,  PG-13)
199
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
200
X2 (2003,  PG-13)
201
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
202
Zoolander (2001,  PG-13)
203
Tank Girl (1995,  R)
204
Foxfire (1996,  R)
205
The Mists of Avalon (2001,  Unrated)
206
Basic Instinct (1992,  R)
207
Girl, Interrupted (1999,  R)
208
Good Will Hunting (1997,  R)
209
Gladiator (2000,  R)
210
Alice in Wonderland (1951,  G)
211
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
212
Kiss The Girls (1997,  R)
213
The Witches (1990,  PG)
214
The Witches of Eastwick (1987,  R)
215
Powder (1995,  PG-13)
216
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
217
Fraggle Rock: Where It All Began (1983,  Unrated)
218
Heavy Metal (1981,  R)
219
Heavy Metal 2000 (2000,  R)
220
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
221
House of 1000 Corpses (2003,  R)
222
The Devil's Rejects (2005,  R)
223
Friday the 13th (1980,  R)
224
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
225
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
226
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
227
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
228
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
229
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
230
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
231
Milo (1998,  R)
232
Barb Wire (1996,  R)
233
I Am Sam (2002,  PG-13)
234
Pay It Forward (2000,  PG-13)
235
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
236
Untraceable (2008,  R)
237
Grease (1978,  PG)
238
Grease 2 (1982,  PG)
239
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
240
Caddyshack (1980,  R)
241
Caddyshack II (1988,  PG)
242
Canadian Bacon (1995,  PG)
243
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (,  R)
244
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
245
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
246
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
247
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
248
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
249
Hellraiser (1987,  R)
250
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
251
Hellraiser - Deader (2005,  R)
252
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
253
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
254
Hellraiser - Inferno (2000,  R)
255
Hellraiser: Prophecy (2006,  Unrated)
256
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
257
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers (1989,  R)
258
Halloween - Resurrection (2002,  R)
259
Halloween H2O (1998,  R)
260
Halloween II (1981,  R)
261
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
262
Trick or Treat (1986,  R)
263
The Wicker Man (1973,  R)
264
The Wicker Man (2006,  PG-13)
265
Skeleton Man (2004,  R)
266
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
267
Dawn of the Dead (1979,  R)
268
Dawn of the Dead (2004,  R)
269
House of Wax (2005,  R)
270
House of Wax (1953,  PG)
271
Gremlins (1984,  PG)
272
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
273
Short Circuit (1986,  PG)
274
Short Circuit 2 (1988,  PG)
275
*batteries not included (1987,  PG)
276
Silent Night, Deadly Night (1984,  R)
277
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 (1987,  R)
278
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out! (Blind Terror) (1989,  Unrated)
279
Silent Night, Deadly Night 4: Initiation (Bugs) (1990,  R)
280
Silent Night, Deadly Night - Pt. 5: the Toy Maker (1991,  R)
281
Carrie (1976,  R)
282
The Rage: Carrie 2 (1999,  R)
283
Amityville IV: The Evil Escapes (1989,  R)
284
Amityville: Dollhouse (1997,  R)
285
Amityville 1992: It's About Time (1992,  R)
286
Amityville - New Generation (1993,  R)
287
Amityville II: The Possession (1982,  R)
288
The Amityville Horror (1979,  R)
289
The Amityville Horror (2005,  R)
290
The Amityville Curse (1990,  R)
291
Children of the Corn (1984,  R)
292
Children of the Corn 3 - Urban Harvest (1995,  R)
293
Children of the Corn 666: Isaac's Return (1999,  R)
294
Children of the Corn - Revelation (2001,  R)
295
Children of the Corn II: The Final Sacrifice (1993,  R)
296
Children of the Corn 5 - Fields of Terror (1998,  R)
297
Children of the Corn 4 - The Gathering (,  R)
298
The Hills Have Eyes (1977,  R)
299
The Hills Have Eyes, Part 2 (1985,  R)
300
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
301
The Believer (2002,  R)
302
Seed Of Chucky (2004,  R)
303
Bride of Chucky (1998,  R)
304
Child's Play (1988,  R)
305
Child's Play 2 (1990,  R)
306
Child's Play 3 (1991,  R)
307
Encino Man (1992,  PG)
308
Bio-Dome (1996,  PG-13)
309
In the Army Now (1994,  PG)
310
Major Payne (1994,  PG-13)
311
Addams Family Reunion (1999,  PG)
312
The Addams Family (1991,  PG-13)
313
Addams Family Values (1993,  PG-13)
314
The Fog (1979,  R)
315
The Fog (2003,  Unrated)
316
The Fog (2005,  PG-13)
317
House of Sand and Fog (2003,  R)
318
House on Haunted Hill (1999,  R)
319
House On Haunted Hill (1959,  Unrated)
320
Quills (2000,  R)
321
From Hell (2001,  R)
From Hell
Not based on fact, but a good movie.
322
Warlock (1991,  R)
323
Warlock: The Armageddon (1993,  R)
324
Warlock III: The End of Innocence (1999,  R)
325
Mystery Men (1999,  PG-13)
326
April Fool's Day (1986,  R)
327
Spaced Invaders (1990,  PG)
328
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
329
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
330
The Golden Compass (2007,  PG-13)
331
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
332
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
333
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
334
300 (2007,  R)
335
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
336
A League of Their Own (1992,  PG)
337
Almost Famous (2000,  R)
338
American Beauty (1999,  R)
339
American Pie (1999,  R)
340
American Pie 2 (2001,  R)
341
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
342
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
343
American Wedding (2003,  R)
344
Anger Management (2003,  PG-13)
345
Armageddon (1998,  PG-13)
346
Babel (2006,  R)
347
Back to the Future (1985,  PG)
348
Back to the Future Part II (1989,  PG)
349
Back to the Future Part III (1990,  PG)
350
Blood Diamond (2006,  R)
351
Braveheart (1995,  R)
352
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
353
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
354
City of Angels (1998,  PG-13)
355
Cruel Intentions (1999,  R)
356
Die Hard (1988,  R)
357
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
358
Dogma (1999,  R)
359
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
360
Equilibrium (2002,  R)
361
Eragon (2006,  PG)
362
Final Destination (2000,  R)
363
Final Destination 2 (2003,  R)
364
Final Destination 3 (2006,  R)
365
Forrest Gump (1994,  PG-13)
366
Freedom Writers (2007,  PG-13)
367
Friday (1995,  R)
368
Friday After Next (2002,  R)
369
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
370
Hairspray (1988,  PG)
371
Home Alone (1990,  PG)
372
Honey (2003,  PG-13)
373
Hostel (2006,  R)
374
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
375
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
376
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
377
Jarhead (2005,  R)
378
King Arthur (2004,  PG-13)
379
Knocked Up (2007,  R)
380
Liar Liar (1997,  PG-13)
381
Little Miss Sunshine (2006,  R)
382
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
383
Lost In Translation (2003,  R)
384
Man on Fire (2004,  R)
385
Men in Black (1997,  PG-13)
386
Men in Black II (2002,  PG-13)
387
Minority Report (2002,  PG-13)
388
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
389
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
390
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
391
Mulan (1998,  G)
392
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
393
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
394
Night at the Museum (2006,  PG)
395
Not Another Teen Movie (2001,  R)
396
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
397
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
398
Office Space (1999,  R)
399
Over the Hedge (2006,  PG)
400
Pitch Black (2000,  R)
401
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
402
Pride and Prejudice (2005,  PG)
403
Pulp Fiction (1994,  R)
404
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
405
Ray (2004,  PG-13)
406
Red Eye (2005,  PG-13)
407
Requiem for a Dream (2000,  R)
408
Road Trip (2000,  R)
409
Rudy (1993,  PG)
410
Saving Private Ryan (1998,  R)
411
School of Rock (2003,  PG-13)
412
Shark Tale (2004,  PG)
413
Steel Magnolias (1989,  PG)
414
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
415
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
416
The Incredibles (2004,  PG)
417
The Lion King (1994,  G)
418
The Little Mermaid (1989,  G)
419
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
420
The Pianist (2002,  R)
421
The Prestige (2006,  PG-13)
422
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
423
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
424
The Village (2004,  PG-13)
425
Tommy Boy (1995,  PG-13)
426
Tombstone (1993,  R)
427
XXX (2002,  PG-13)
428
You've Got Mail (1998,  PG)
429
Young Frankenstein (1974,  PG)
430
Black Sheep (1996,  PG-13)
431
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
432
Nothing But Trouble (1991,  PG-13)
433
The Chumscrubber (2005,  R)
434
Zombie Strippers (2008,  R)
435
I-See-You.Com (2006,  Unrated)
436
Velvet Goldmine (1998,  R)
437
Black Snake Moan (2007,  R)
438
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
439
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
440
Little Monsters (1989,  PG)
441
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007,  G)
442
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
443
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
444
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
445
Big Fish (2003,  PG-13)
446
Hair (1979,  PG)
447
Penelope (2006,  PG)
448
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
449
Across the Universe (2007,  PG-13)
450
Benny & Joon (1993,  PG)
451
The Number 23 (2007,  R)
452
Mad Love (1995,  PG-13)
453
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
love it!
454
Black Circle Boys (1998,  R)
455
Tinker Bell (2008,  G)
456
The Twilight Samurai (Tasogare Seibei) (2004,  Unrated)
457
Romper Stomper (1992,  R)
458
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
459
Domestic Disturbance (2001,  PG-13)
460
Fred Claus (2007,  PG)
461
Santa Claus - The Movie (1985,  PG)
462
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
463
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
464
Pride and Glory (2008,  R)
465
The Mindscape of Alan Moore (2003,  Unrated)
466
What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole (2006,  Unrated)
467
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
468
Igor (2008,  PG)