My Favorite Movies


  TroubleMaker99367739's Rating My Rating
1
Into the Blue (2005,  PG-13)
2
Hannah Montana: Life's What You Make It (,  Unrated)
3
A Cinderella Story (2004,  PG)
4
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
5
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
6
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
7
28 Days Later (2003,  R)
8
300 (2007,  R)
9
50 First Dates (2004,  PG-13)
10
8 Mile (2002,  R)
11
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
12
A Clockwork Orange (1971,  R)
13
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
14
A League of Their Own (1992,  PG)
15
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
16
A Walk to Remember (2002,  PG)
17
ATL (2006,  PG-13)
18
About a Boy (2002,  PG-13)
19
Accepted (2006,  PG-13)
20
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
21
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
22
Alien (1979,  R)
23
Aliens (1986,  R)
24
Almost Famous (2000,  R)
25
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
26
American Beauty (1999,  R)
27
American History X (1998,  R)
28
American Pie (1999,  R)
29
American Pie 2 (2001,  R)
30
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
31
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
32
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
33
American Psycho (2000,  R)
34
American Wedding (2003,  R)
35
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
36
Anger Management (2003,  PG-13)
37
Apocalypse Now (1979,  R)
38
Armageddon (1998,  PG-13)
39
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
40
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
41
Babel (2006,  R)
42
Baby Boy (2001,  R)
43
Back to the Future (1985,  PG)
44
Back to the Future Part II (1989,  PG)
45
Back to the Future Part III (1990,  PG)
46
Bad Boys (1995,  R)
47
Bad Boys II (2003,  R)
48
Batman (1989,  PG-13)
49
Batman Begins (2005,  PG-13)
50
Batman Returns (1992,  PG-13)
51
Beauty and the Beast (1991,  G)
52
Because I Said So (2007,  PG-13)
53
Beerfest (2006,  R)
54
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
55
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
56
Big Fish (2003,  PG-13)
57
Big Daddy (1999,  PG-13)
58
Big Momma's House (2000,  PG-13)
59
Billy Madison (1995,  PG-13)
60
Blade (1998,  R)
61
Blade - Trinity (2004,  R)
62
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
63
Blade Runner (1982,  R)
64
Blades of Glory (2007,  PG-13)
65
Black Hawk Down (2001,  R)
66
Blazing Saddles (1974,  R)
67
Blood Diamond (2006,  R)
68
Blow (2001,  R)
69
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
70
Honey (2003,  PG-13)
71
Step Up (2006,  PG-13)
72
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
73
Step Brothers (2008,  R)
74
Step 2 This (2007,  Unrated)
75
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
76
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
77
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
78
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
79
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
80
American Pie Presents: Beta House (2007,  R)
81
Perfect Pie (2002,  PG)
82
Foster Child (2007,  Unrated)
83
Bridal Shower (2004,  Unrated)
84
Hong Kong Pie (2002,  Unrated)
85
God, Sex & Apple Pie (2001,  Unrated)
86
Huwag Kang Lilingon (2006,  Unrated)
87
Pie in the Sky (1996,  R)
88
Sweet Potato Pie (2004,  R)
89
Kokey (1997,  Unrated)
90
Goodbye Pork Pie (1980,  Unrated)
91
The Great Pie Mystery (1931,  Unrated)
92
Twilight Dancers (2006,  Unrated)
93
Kaleldo (2006,  Unrated)
94
Wag Kang Lilingon (,  Unrated)
95
I Wanna Be Happy (2006,  Unrated)
96
Birhen Ng Manaoag (2005,  Unrated)
97
Mano Po 4: Ako Legal Wife (2005,  Unrated)
98
Mano Po 3 (2004,  Unrated)
99
American Values, American Wilderness (2004,  Unrated)
100
Pa-Siyam (2004,  Unrated)
101
Noon at Ngayon (2003,  Unrated)
102
Got 2 Believe (2002,  Unrated)
103
Anak: The Movie (2000,  Unrated)
104
Sana Maulit Muli (1995,  Unrated)
105
American Psycho II: All American Girl (2002,  R)
106
Pie in the Sky - The Brigid Berlin Story (2000,  Unrated)
107
Manay Po (2006,  Unrated)
108
Feng shui (2004,  Unrated)
109
Bata, bata... Paano ka ginawa? (Lea's Story) (1998,  Unrated)
110
American Streetfighter (American Streetwarrior) (1992,  R)
111
An American Rebel: Steve McQueen (2008,  Unrated)
112
American Son (2008,  Unrated)
113
The Price of the American Dream 2 (2008,  Unrated)
114
The American Indian: People and Their Culture (2008,  Unrated)
115
American Bullfighter (2008,  Unrated)
116
An American Soldier (2008,  Unrated)
117
American Teen (2008,  PG-13)
118
Hollywood Chinese: The Chinese in American Feature Films (2008,  Unrated)
119
The Grange Fair: An American Tradition (2008,  Unrated)
120
Mexican American (2007,  Unrated)
121
Kenneth Keith Kallenbach: American Icon (2007,  Unrated)
122
American Meth (2007,  Unrated)
123
Treasures from American Film Archives: Vol. 3 (,  Unrated)
124
American Crude (2007,  R)
125
That's So Suite Life of Hannah Montana (,  G)
126
Hannah Montana: The Movie (2009,  G)
127
High School Musical (2006,  Unrated)
128
High School Musical 2 (2007,  G)
129
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
130
Enchanted (2007,  PG)
131
Ella Enchanted (2004,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments