My Favorite Movies
| Troy47629193's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
|
| 2 |
The Cider House Rules (1999, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 4 |
Fargo (1996, R) |
|
|
| 5 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 6 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
|
| 7 |
Clerks (1994, R) |
|
|
| 8 |
Mallrats (1995, R) |
|
|
| 9 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 10 |
True Romance (1993, R) |
|
|
| 11 |
Wonder Boys (2000, R) |
|
|
| 12 |
Bulworth (1998, R) |
|
|
| 13 |
Lost Highway (1997, R) |
|
|
| 14 |
Wild At Heart (1990, R) |
|
|
| 15 |
White Oleander (2002, PG-13) |
|
|
| 16 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
|
| 17 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
|
| 18 |
Any Given Sunday (1999, R) |
|
|
| 19 |
Commando (1985, R) |
|
|
| 20 |
Kalifornia (1993, R) |
|
|
| 21 |
Almost Famous (2000, R) |
|
|
| 22 |
Killing Zoe (1994, R) |
|
|
| 23 |
Albino Alligator (1997, R) |
|
|
| 24 |
Point Break (1991, R) |
|
|
| 25 |
State of Grace (1990, R) |
|
|
| 26 |
Adaptation (2002, R) |
|
|
| 27 |
Matchstick Men (2003, PG-13) |
|
|
| 28 |
Bringing Out the Dead (1999, R) |
|
|
| 29 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
|
| 30 |
Quick Change (1990, R) |
|
|
| 31 |
The Game (1997, R) |
|
|
| 32 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 33 |
Pump up the Volume (1990, R) |
|
|
| 34 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
|
| 35 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
|
| 36 |
The Salton Sea (2002, R) |
|
|
| 37 |
Life as a House (2001, R) |
|
|
| 38 |
Domino (2005, R) |
|
|
| 39 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
|
| 40 |
Garden State (2004, R) |
|
|
| 41 |
Edmond (2005, R) |
|
|
| 42 |
Friday Night Lights (2004, PG-13) |
|
|
| 43 |
The Cooler (2003, R) |
|
|
| 44 |
Panic (2000, R) |
|
|
| 45 |
State and Main (2000, R) |
|
|
| 46 |
Dinner Rush (2001, R) |
|
|
| 47 |
Floundering (1994, R) |
|
|
| 48 |
The Florentine (1999, R) |
|
|
| 49 |
Novocaine (2001, R) |
|


