Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  TroyCHooks's Rating My Rating
1
Leaving Las Vegas (1995,  R)
Leaving Las Vegas 5.0 Stars
This is my ABSOLUTE favorite film OF ALL TIME!!! #1...#1.
Click to Rate
2
Tony Takitani (2005,  Unrated)
Tony Takitani 5.0 Stars
just like Miles Davis' "Kind of Blue" album is the soundtrack to my life...this film is the cinematic equivalent
Click to Rate
3
Brother to Brother (2004,  Unrated)
Click to Rate
4
Clockers (1995,  R)
Click to Rate
5
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) 5.0 Stars
one of the greatest director in film history making one of the deepest films ever and Juliette Binoche giving one of the greatest performances by an actress in film history.
Click to Rate
6
Another Woman (1988,  PG)
Another Woman 5.0 Stars
film that changed & altered my intellectual life FOREVER; one of my favorites of all time: writing, directing, cinematography, acting, and score were all superb...Woody Allen is an auteur
Click to Rate
7
Secrets & Lies (1997,  R)
Click to Rate
8
The Deep End (2001,  R)
The Deep End 5.0 Stars
one of the smartest, most thoughtful flims i've ever seen & Tilda Swinton giving the best performance by an actress that year (2001).
quietly intense...
Click to Rate
9
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple 5.0 Stars
i mean, what can i say??? if you "really" black...you get it. nuff said.
Click to Rate
10
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs 5.0 Stars
CLASSIC!!! My sister Erica & I saw this film @ the movies when i was in 9th grade!!! still scares the shyt outta me...
Click to Rate
11
A Streetcar Named Desire (1951,  PG)
A Streetcar Named Desire 5.0 Stars
FOR THE RECORD: Marlon Brando gives "the single GREATEST film performance by a male actor of the 20th century." yes! the ENTIRE 20th century.
Click to Rate
12
Breaking the Waves (1996,  R)
Click to Rate
13
Eve's Bayou (1996,  R)
Eve's Bayou 5.0 Stars
In a perfect world the 1997 ACADEMY AWARDS would have went something like this:
BEST PICTURE: Eve's Bayou;
BEST DIRECTOR: Kasi Lemmons;
BEST ORIGINAL SCREENPLAY: Kasi Lemmons;
BEST ACTRESS: Jurnee Smollett;
BEST SUP SCTRESS: Debbi Morgan;
BEST SUP ACTOR: Samuel L. Jackson
Click to Rate
14
Darwin's Nightmare (2005,  Unrated)
Darwin's Nightmare 5.0 Stars
a documentary film ALL morally conscious black people "have" to watch in their lifetime.
Click to Rate
15
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Click to Rate
16
Death and the Maiden (1995,  R)
Death and the Maiden 4.0 Stars
superb directing and acting from Roman Polanki and Sigourney Weaver...
Click to Rate
17
Hard Eight (Sydney) (1996,  R)
Hard Eight (Sydney) 4.0 Stars
great writing, directing, acting (even Gwenyth Paltrow who SUCKS as an actress), and music.
Samuel L. Jackson is in this joint, too...
Click to Rate
18
She Hate Me (2004,  R)
She Hate Me 4.0 Stars
directing and acting are great; but the screenplay could have been tighter...
still a film i would teach in a course. my man Spike knew what he was doing; also the soundtrack by Terence Blanchard is SUPERB.
Click to Rate
19
Interiors (1978,  PG)
Click to Rate
20
Unbreakable (2000,  PG-13)
Click to Rate
21
Before Night Falls (2000,  R)
Click to Rate
22
Match Point (2005,  R)
Match Point 5.0 Stars
all I will say is this: the film "Match Point" is to Woody Allen's what "The Emancipation of Mimi" was to Mariah Carey...lettin' everybody know he ain't one to sleep on!!! a master at the TOP of his game at 70.
Click to Rate
23
Ultimo Tango a Parigi (Last Tango in Paris) (1972,  NC-17)
Click to Rate
24
No Country for Old Men (2007,  R)
No Country for Old Men 5.0 Stars
this might not be one of my "Top 10" films of all-time, but i have only seem two "flawless" films in my lifetime...and "No Country.." is one of the two. (the other is "Crouching Tiger, Hidden Dragon")
Click to Rate
25
Central do Brasil (Central Station) (1998,  R)
Click to Rate
26
My Favorite Season (1993,  Unrated)
Click to Rate
27
The Double Life of Veronique (1991,  R)
Click to Rate
28
Vera Drake (2004,  R)
Click to Rate
29
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
30
Parenthood (1989,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments