My Favorite Movies


  troyj4's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 5.0 Stars
Soooooooooooooo GOOD!!!!
Click to Rate
2
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.5 Stars
When I first saw it, i hated it! But now, its kinda grown on me.
Click to Rate
3
Jumanji (1995,  PG)
Jumanji 5.0 Stars
This is like the first movie I ever really LOVED!!! Ive seen this like 50 times and it never gets old!
Click to Rate
4
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
Wow. the effects were extraordinary, and I dont care what people say, it wasn't confusing at all. A must-see!!!! As good, or ever better than the first! SEE IT!!!!
Click to Rate
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.5 Stars
A little dissapointing, but it's Harry Potter! They could stink it up and I would still love it!
Click to Rate
6
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 4.5 Stars
The action scenes were really good, and the special effects were so realistic. I can't wait for the sequel.
Click to Rate
7
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers 5.0 Stars
AMAZING!!! It looked cool, it had great effects and it was one of the best Blockbusters I've seen all year.
Click to Rate
8
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham 4.5 Stars
This is the closest I've ever gotten to a bollywood movie, and it didn't dissapoint.
Click to Rate
9
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 5.0 Stars
No one can honestly say they weren't totally freaked out by the raptors.
Click to Rate
10
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day 4.5 Stars
This movie was awesome when you think of when it was made and the FX used.
Click to Rate
11
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 5.0 Stars
Awesome movie!!!! Had great effects, a great story, and really interresting twists. It's buying materiel.
Click to Rate
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0 Stars
It was a little long, but it had some great suspense, and it was true to the book.
Click to Rate
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 4.0 Stars
The beginning of a great franchise. The movie was everything you coukd ask for, and more.
Click to Rate
14
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
Grindhouse (Grind House) 5.0 Stars
The best movie of the year so far. It had action, jump-outa-your-seat moments, cheap thrills and originality. Out of the two, i'd have to say that Rodriguez was the close winner.
Click to Rate
15
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Marie Antoinette 4.5 Stars
Despite the awkward rock music, this movie was really addicting and I felt a little compasion towards the doomed Antoinette. It also had some pretty funny moments.
Click to Rate
16
The Grudge (2004,  PG-13)
The Grudge 4.5 Stars
One of scariest movies I've seen. I didn't sleep the night I saw this.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments