My Favorite Movies


  1. tryptaminequeen
  2. Affordable

Best movies ever :D

Never tire of them no matter how many times I watch them.

  tryptaminequeen's Rating My Rating
1
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs 5.0 Stars
Classic...no other movie puts you into the minds of the characters like this one does.
Click to Rate
2
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
3
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
4
Army of Darkness (1993,  R)
Click to Rate
5
The Evil Dead (1982,  NC-17)
Click to Rate
6
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
7
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
8
Perfect Blue (1997,  R)
Click to Rate
9
Demon City Shinjuku (1993,  PG-13)
Click to Rate
10
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
11
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
12
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
13
Blood Feast (1963,  Unrated)
Blood Feast 5.0 Stars
Tell me...what do YOU consider to be..unUSual? o_O God I love this movie! It's got it all....laughable special effects...horrible acting...if you love bad movies...this is a must see :D
Click to Rate
14
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
Click to Rate
15
True Romance (1993,  R)
True Romance 5.0 Stars
This is not your mother's love story, that's for damn sure.
Click to Rate
16
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
17
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
18
Gift (1993,  Unrated)
Gift 5.0 Stars
Not for the casual movie goer...this film made me feel a variety of things, although it is predominantly a sad tale (in case you couldn't infer that from the description.) This movie follows Jane's Addiction front man Perry Farrell and wife Casey Niccoli through a series of flashbacks while he tries to figure out how to deal with the present situation. Only thing I will say is that I now fully understand the song Three Days.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments