My Favorite Movies

  1. TudorHart
  2. Fred

Movies I'll watch more than once.

  TudorHart's Rating My Rating
1
Amadeus (1984,  PG)
Amadeus 5.0 Stars
The movie I've seen the most in my life (probably around 25 times by now). Will be my fav movie for ever.
Click to Rate
2
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 4.5 Stars
The first movie I've seen more than once in a theater. It was actually 5 times in 3 weeks.
Click to Rate
3
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 4.5 Stars
My favorite dark movie.
Click to Rate
4
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 4.5 Stars
Never laughed so hard. My gf thought I was loosing it.
Click to Rate
5
Contact (1997,  PG)
Contact 5.0 Stars
Favorite Science movie. Almost as good as the book by Carl Sagan. Asks very important questions.
Click to Rate
6
Four Weddings and a Funeral (1993,  R)
Four Weddings and a Funeral 4.5 Stars
Great English touch. Funny and relaxing.
Click to Rate
7
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 4.5 Stars
Action History = I love it. 'Nuff said.
Click to Rate
8
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 4.5 Stars
Saw it first in English and hated it. Then I learn English and loved it! Best gangsta' flick ever.
Click to Rate
9
Master and Commander - The Far Side of the World (2003,  PG-13)
Master and Commander - The Far Side of the World 4.5 Stars
Great movie based on the Patrick O'brian books. I love the mix of action, History and Science.
Click to Rate
10
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 4.0 Stars
Original. Disturbing. Thoughtful.
Click to Rate
11
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 4.5 Stars
Classic story. Great acting. Awesome score.
Click to Rate
12
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 4.5 Stars
Innovative, funny and about history (in a sense). I just had to love it.
Click to Rate
13
Jerry Maguire (1996,  R)
Jerry Maguire 4.0 Stars
Rene Zellwegger anyone?
Click to Rate
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0 Stars
The movie that brought me into the Harry Potter world.
Click to Rate
16
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
17
Bowling for Columbine (2002,  R)
Bowling for Columbine 4.0 Stars
Was biased in favor ofthe US before this movie. Compelled me to see the other side of the medal and start thinking better.
Click to Rate
18
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off 4.5 Stars
Best comedy ever. 'Nuff said.
Click to Rate
19
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade 4.0 Stars
Definitely the best adventure movie ever.
Click to Rate
20
Superman Returns (2006,  PG-13)
Superman Returns 3.5 Stars
The "plane scene" is worth the ticket. Best action sequence ever. Goose bumps included.
Click to Rate
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Ladies in Lavender (2005,  PG-13)
Ladies in Lavender 4.0 Stars
Great musical score. Nice story set in South England (which means great pictures).
Click to Rate
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0 Stars
First movie I've seen in a theater, with my father and brother.
Click to Rate
24
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
25
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
26
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan 4.0 Stars
Most disturbing first 20 minutes ever.
Click to Rate
27
The Fog of War - Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara (2003,  PG-13)
Click to Rate
28
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
29
The Departed (2006,  R)
The Departed 4.0 Stars
Conventional story, brought to us with balls.
Click to Rate
30
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge! 5.0 Stars
Seen it 4 times in a theater, including once in France and once in Mexico...
Click to Rate
31
Maurice Richard (The Rocket) (2007,  PG)
Maurice Richard (The Rocket) 4.5 Stars
Best hockey movie ever.
Click to Rate
32
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 3.5 Stars
Simon Pegg makes a great policeman...huh I mean police officer. Join the force..huh I mean the service. Swan!
Click to Rate
33
V (Storm Warnings) (1983,  Unrated)
V (Storm Warnings) 4.0 Stars
A childhood classic. Only science can save the World.
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments