My Favorite Movies


  Tugstein's Rating My Rating
1
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid
Perhaps the greatest movie of all time?

Ah. :]
2
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
A super movie.
I actually have it on my Zune so I can listen to it at the gym.

"Fluoridation is the most monstrously conceived and dangerous communist plot we have ever had to face."

:]
3
Merlin 1998,  PG)
Merlin
Arg!

This could very well be my favorite movie of all time.
(Maybe not favorite favorite, but definitely top 3.)

It's an epic. (Which I adore.)
It has Sam Neil. (Whom I adore, but to a lesser extent.)

This is also on the Zune for on demand viewing. :]
4
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
One of my favorite movies.

I just love Will Ferrell.
Not going to lie.
5
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Don't we all hope for our own Mr. Keatings'?

:]
6
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1998,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
A flippin' awesome movie.

:]
7
Office Space 1999,  R)
Office Space
Very funny/relatable.

:]
8
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
I'm not as gay as my rating for this movie might suggest..

F-O-X. :]

"The whole purpose of places like Starbucks is for people with no decision-making ability whatsoever to make six decisions just to buy one cup of coffee. Short, tall, light, dark, caf, decaf, low-fat, non-fat, etc. So people who don't know what the hell they're doing or who on earth they are can, for only $2.95, get not just a cup of coffee but an absolutely defining sense of self: Tall. Decaf. Cappuccino."

How can you not adore that?
9
The Truman Show 1998,  PG)
The Truman Show
Great movie..
I loved the ending.
"I am the creator... Of a television show." :]
10
Hook 1991,  PG)
Hook
Oh man. I so love this movie.
Maybe it's because I love the whole Peter Pan idea.. Maybe it's because I love Robby Williams.. Hm..

[last lines]
Granny Wendy: So... your adventures are over.
Peter Banning: Oh, no. To live... to live would be an awfully big adventure.

I defy anyone to watch the ending and not feel something. :]

(Not gay... Just really like this movie.)
11
Fletch 1985,  PG)
Fletch
SOOO funny.
Gold star. :]
12
The Rage in Placid Lake 2004,  Unrated)
The Rage in Placid Lake
An awesome movie.
13
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
What to say..
This movie was perhaps one of my favorite while "growing up"..
It's timeless. :] (Not literally timeless of course, but you know what I mean.)
14
Garden State 2004,  R)
15
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
Great movie.
Awesome soundtrack.

Ruby Tuesday by Franco Battiato.
Check it out.
Now.
As in right now. :]

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments