My Favorite Movies
| twaddledcmatch's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Freshman (1990, PG) |
|
| 2 |
Last Seduction (1994, R) |
|
| 3 |
The Laramie Project (2002, R) |
|
| 4 |
Mystery Train (1989, R) |
|
| 5 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 6 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 7 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 8 |
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957, Unrated) |
|
| 9 |
Eat Drink Man Woman (Yin shi nan nu) (1994, Unrated) |
|
| 10 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994, R) |









