My Favorite Movies
This list is really in no particular order except for the first few movies that have impacted me the most. But for the most part all these movies I've enjoyed.
| twentiethcenturyfox's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 2 |
Great Expectations (1998, R) |
|
| 3 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
| 4 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 5 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 6 |
Lady in the Water (2006, PG-13) |
|
| 7 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 8 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 9 |
Memento (2000, R) |
|
| 10 |
In Her Shoes (2005, PG-13) |
|
| 11 |
Crash (2004, R) |
|
| 12 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 13 |
The Animatrix (2003, Unrated) |
|
| 14 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 15 |
Dark City (1998, R) |
|
| 16 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 17 |
Something New (2006, PG-13) |
|
| 18 |
Amores Perros (2001, R) |
|
| 19 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 20 |
Shopgirl (2005, R) |
|
| 21 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 22 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 23 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R)
This is a great movie; drama, fairytales, action...well-rounded film. I recommend for everyone to see this. It kind of reminds me of Lady in the Water mixed with The Lord of the Rings and A Series of Unfortunate Events, once you see it, you may or may not understand what I am talking about. Unfortunately...the film is in Spanish, there are english subtitles, but it is visually appealing. I LOVE IT. |
|
| 24 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 25 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 26 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 27 |
The Machinist (2004, R) |
|
| 28 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 29 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 30 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 31 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 32 |
Identity (2003, R) |
|
| 33 |
Dave Chappelle's Block Party (2006, R) |
|
| 34 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004, R) |
|
| 35 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
| 36 |
Riding in Cars with Boys (2001, PG-13) |
|
| 37 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 38 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 39 |
Can't Hardly Wait (1998, PG-13) |
|
| 40 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 41 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 42 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 43 |
James and the Giant Peach (1996, PG) |
|
| 44 |
Bowfinger (1999, PG-13) |
|
| 45 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 46 |
Boyz n the Hood (1991, R) |
|
| 47 |
American History X (1998, R) |
|
| 48 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13)
There's a certain part in this movie, yes it is unfortunate that I did not read the story, but when I saw that part, it made me sad and it reminds me of Little Women, when a character has to pass on, but obviously without that, the stories wouldn't be as good as they are...I know this is confusing but if you've seen both then you might know what I'm saying. |
|
| 49 |
Blade (1998, R) |
|
| 50 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
| 51 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 52 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 53 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 54 |
Saw (2004, R) |
|
| 55 |
Heartbreakers (2001, PG-13) |
|
| 56 |
White Men Can't Jump (1992, R) |
|
| 57 |
Death Becomes Her (1992, PG-13) |
|
| 58 |
Airheads (1994, PG-13) |
|
| 59 |
Slums of Beverly Hills (1998, R) |
|
| 60 |
Prime (2005, PG-13) |
|
| 61 |
Hook (1991, PG) |
|
| 62 |
Heathers (1988, R) |
|
| 63 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 64 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 65 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 66 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 67 |
Wayne's World 2 (1993, PG-13) |
|
| 68 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 69 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
| 70 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 71 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 72 |
Gia (1997, R) |
|
| 73 |
Frida (2002, R) |
|
| 74 |
In the Time of the Butterflies (2003, PG-13) |
|
| 75 |
American Me (1992, R) |
|
| 76 |
Renaissance Man (Army Intelligence) (By the Book) (1994, PG-13) |
|
| 77 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 78 |
The Deep End of the Ocean (1999, PG-13) |
|
| 79 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 80 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 81 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 82 |
Inventing the Abbotts (1997, R) |
|
| 83 |
Married to the Mob (1988, R) |
|
| 84 |
Fools Rush In (1997, PG-13) |
|
| 85 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 86 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 87 |
The Doors (1991, R) |
|
| 88 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 89 |
Little Women (1994, PG) |
|
| 90 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 91 |
Panic Room (2002, R) |
|
| 92 |
Flightplan (2005, PG-13) |
|
| 93 |
Detroit Rock City (1999, R) |
|
| 94 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 95 |
Go (1999, R) |
|
| 96 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 97 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 98 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 99 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 100 |
Saving Silverman (Evil Woman) (2001, R) |
|
| 101 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 102 |
Roman Holiday (1953, Unrated) |
|
| 103 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
| 104 |
The Crucible (1996, PG-13) |
|
| 105 |
Reality Bites (1993, PG-13) |
|
| 106 |
Othello (1995, R) |
|
| 107 |
Hamlet (1996, PG-13) |
|
| 108 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 109 |
The Hurricane (1999, R) |
|
| 110 |
He Got Game (1998, R) |
|
| 111 |
Mississippi Masala (1992, R) |
|
| 112 |
Glory (1989, R) |
|
| 113 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 114 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 115 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 116 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 117 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13) |
|
| 118 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 119 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 120 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 121 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 122 |
Now and Then (1995, PG-13) |
|
| 123 |
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005, PG) |
|
| 124 |
Real Women Have Curves (2002, PG-13) |
|
| 125 |
Mermaids (1990, PG-13) |
|
| 126 |
Igby Goes Down (2002, R) |
|
| 127 |
Boys (1996, PG-13) |
|
| 128 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 129 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 130 |
Passenger 57 (1992, R) |
|
| 131 |
Grosse Pointe Blank (1997, R) |
|
| 132 |
Con Air (1997, R) |
|
| 133 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 134 |
Serendipity (2001, PG-13) |
|
| 135 |
Must Love Dogs (2005, PG-13) |
|
| 136 |
The Grudge (2004, PG-13) |
|
| 137 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 138 |
The Grudge 2 (2006, PG-13) |
|
| 139 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 140 |
Grease (1978, PG) |
|
| 141 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 142 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 143 |
Rock 'N' Roll High School Forever (1991, PG-13) |
|
| 144 |
Sleepers (1996, R) |
|
| 145 |
The Constant Gardener (2005, R) |
|
| 146 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 147 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 148 |
Friday (1995, R) |
|
| 149 |
Just One of the Guys (1985, PG-13) |
|
| 150 |
A Bronx Tale (1993, R) |
|
| 151 |
Dolores Claiborne (1995, R) |
|
| 152 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 153 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 154 |
Central do Brasil (Central Station) (1998, R) |
|
| 155 |
Boiler Room (2000, R) |
|
| 156 |
The Mod Squad (1999, R) |
|
| 157 |
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001, R) |
|
| 158 |
Buffy the Vampire Slayer (1992, PG-13) |
|
| 159 |
Boomerang (1992, R) |
|
| 160 |
300 (2007, R) |
|
| 161 |
Zodiac (2007, R) |
|
| 162 |
The Wood (1999, R) |
|
| 163 |
Breakin' All the Rules (2004, PG-13) |
|
| 164 |
Meet the Robinsons (2007, G) |
|
| 165 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 166 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 167 |
Their Eyes Were Watching God (2005, Unrated) |
|
| 168 |
Stealing Beauty (1996, R) |
|
| 169 |
Welcome to the Dollhouse (1996, R) |
|
| 170 |
House of Sand (Casa de Areia) (2006, R) |
|
| 171 |
Totally Awesome (2006, Unrated) |
|
| 172 |
Highway (2001, R) |
|
| 173 |
Bully (2001, R) |
|
| 174 |
Waitress (2007, PG-13) |
|
| 175 |
Cocaine Cowboys (2006, R) |
|
| 176 |
El Cortez (2006, Unrated) |
|
| 177 |
Nacho Libre (2006, PG) |
|
| 178 |
Pumpkin (2002, R) |
|
| 179 |
Pecker (1998, R) |
|
| 180 |
Penelope (2006, PG) |
|
| 181 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
| 182 |
Volver (2006, R) |
|
| 183 |
The Backwoods (, Unrated) |
|
| 184 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 185 |
MirrorMask (2005, PG) |
|
| 186 |
Cidade dos Homens (City of Men) (2007, R) |
|
| 187 |
Charlie Bartlett (2007, R) |
|
| 188 |
The Graduate (1967, PG) |
|
| 189 |
Batman Returns (1992, PG-13) |
|
| 190 |
Donnie Darko: Production Diary (2004, R) |
|
| 191 |
The People Under The Stairs (1991, R) |
|
| 192 |
Get Smart (2008, PG-13) |
|
| 193 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 194 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 195 |
Office Space (1999, R) |
|
| 196 |
Clerks (1994, R) |
|
| 197 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 198 |
The Last Mimzy (2007, PG) |
|
| 199 |
Lady in White (1988, R) |
|
| 200 |
Smart People (2008, R) |
|
| 201 |
Yellow (2007, R) |
|
| 202 |
The Spiderwick Chronicles (2008, PG) |
|
| 203 |
The Nanny Diaries (2007, PG-13) |
|
| 204 |
Junebug (2005, R) |
|
| 205 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 206 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 207 |
Psycho (1960, R) |
|
| 208 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 209 |
The Golden Child (1986, PG-13) |
|
| 210 |
Yes Man (2008, PG-13) |
|
| 211 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 212 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 213 |
Proof (2005, PG-13) |
|
| 214 |
Stardust (2007, PG-13) |
|
| 215 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 216 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 217 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 218 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 219 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 220 |
Adventures in Babysitting (1987, PG-13) |
|
| 221 |
Watchmen (2009, R) |
|
| 222 |
Zoot Suit (1981, R) |
|
| 223 |
Monsters vs. Aliens (2009, PG) |
|
| 224 |
The Road (2009, R) |
|
| 225 |
The Princess and the Frog (2009, G) |
|
| 226 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 227 |
Jamon Jamon (1993, Unrated) |
|
| 228 |
The Hangover (2009, R) |
|
| 229 |
Away We Go (2009, R) |
|
| 230 |
(500) Days of Summer (2009, PG-13) |
|
| 231 |
Låt den Rätte Komma In (Let the Right One in) (2008, R) |




































































































































































































































