My Favorite Movies
Give list a short description
| TwilightFREAK's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Crow (1994, R) |
|
|
| 2 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
|
| 3 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 4 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
|
| 5 |
The Craft (1996, R) |
|
|
| 6 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
|
| 7 |
Practical Magic (1998, PG-13) |
|
|
| 8 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
|
| 9 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
|
| 11 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
|
| 12 |
Knocked Up (2007, R) |
|
|
| 13 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
|
| 14 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 15 |
SLC Punk (1998, R) |
|
|
| 16 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 17 |
The Reaping (2007, R) |
|
|
| 18 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
|
| 19 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
|
| 20 |
Prozac Nation (2001, R) |
|
|
| 21 |
Cursed (2004, PG-13) |
|
|
| 22 |
Resident Evil (2002, R) |
|
|
| 23 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
|
| 24 |
Resident Evil: Extinction (2007, R) |
|
|
| 25 |
The Exorcist (1973, R) |
|
|
| 26 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
|
| 27 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 28 |
Scream (1996, R) |
|
|
| 29 |
Scream 2 (1997, R) |
|
|
| 30 |
Scream 3 (2000, R) |
|
|
| 31 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 32 |
Saved! (2004, PG-13) |
|
|
| 33 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 34 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 35 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 36 |
Wish Upon a Star (1996, PG) |
|
|
| 37 |
Rock Star (2001, R) |
|
|
| 38 |
Eragon (2006, PG) |
|
|
| 39 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
|
| 40 |
Saw III (2006, R) |
|
|
| 41 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
|
| 42 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
|
| 43 |
White Oleander (2002, PG-13) |
|
|
| 44 |
Georgia Rule (2007, R) |
|
|
| 45 |
Sid & Nancy (1986, R) |
|
|
| 46 |
Loser (2000, PG-13) |
|
|
| 47 |
Superbad (2007, R) |
|
|
| 48 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
|
| 49 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
|
| 50 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
|
| 51 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 52 |


