Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. PeaceLoveBreAnne
  2. Breanne

My ALL TIME FAVORITE movies!!!

  PeaceLoveBreAnne's Rating My Rating
1
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight 5.0 Stars
Can't wait to see it!!
Click to Rate
2
Camp Rock (2008,  Unrated)
Camp Rock 5.0 Stars
I can't wait! It premeires tomorrow!! Friday June 20th, 2008.
Click to Rate
3
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 5.0 Stars
Loved it.
Click to Rate
4
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 5.0 Stars
Great movie
Click to Rate
5
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 5.0 Stars
I love All of the HP series.
Click to Rate
6
27 Dresses (2007,  PG-13)
27 Dresses 5.0 Stars
I loved it.
Click to Rate
7
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 4.5 Stars
Suck on that!
Funny movie.
Click to Rate
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 4.5 Stars
Run Forest.
I loved it.
Click to Rate
9
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans 5.0 Stars
Inspirational movie
Click to Rate
10
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers 4.5 Stars
I loved it.
Click to Rate
11
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
Anne of Green Gables 5.0 Stars
I loved it.
Click to Rate
12
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
Anne of Green Gables - The Sequel 5.0 Stars
I loved it.
Click to Rate
13
Anne of Green Gables: The Continuing Story (2000,  Unrated)
Anne of Green Gables: The Continuing Story 5.0 Stars
I loved it.
Click to Rate
14
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man 5.0 Stars
I love that movie!!!
Click to Rate
15
The House Bunny (2008,  PG-13)
The House Bunny 5.0 Stars
Hilarious movie!!! fun to watch
Click to Rate
16
Prom Night (2008,  PG-13)
Prom Night 5.0 Stars
loved it!! it wasn't scary, really it just had some freaky, nasty parts but not scary!!
Click to Rate
17
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away 5.0 Stars
Amazing
Click to Rate
18
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 5.0 Stars
I love all of the Star Wars movies.
Click to Rate
19
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets 5.0 Stars
Loved it
Click to Rate
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 5.0 Stars
I love all of the Star Wars movies.
Click to Rate
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
I loved it.
Click to Rate
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
It was a good as the first!
Click to Rate
24
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
OMGOSH!!!!! I HOPE THEY HAVE A NUMBER 4!!!!!!!!!
Click to Rate
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 5.0 Stars
I loved it.
Click to Rate
26
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour (2008,  G)
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour 5.0 Stars
looooved it!!
Click to Rate
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0 Stars
I loved all the Star Wars movies.
Click to Rate
28
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow 4.0 Stars
Great movie.
Click to Rate
29
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 4.0 Stars
Great movie.
Click to Rate
30
Nancy Drew (2007,  PG)
Nancy Drew 4.0 Stars
Good movie.
Click to Rate
31
Horton Hears a Who! (2008,  G)
Horton Hears a Who! 4.0 Stars
Good movie.
Click to Rate
32
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Click to Rate
33
Drillbit Taylor (2008,  PG-13)
Drillbit Taylor
Hilarious movie. I would see it again.
Click to Rate
34
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 4.5 Stars
Looks really good. Heath Ledger's last movie:(
Click to Rate
35
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia! 4.5 Stars
It was really funny. Good movie.
Click to Rate
36
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality 4.5 Stars
Funny
Click to Rate
37
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade 4.5 Stars
Weird
Click to Rate
38
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 4.5 Stars
Cool
Click to Rate
39
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz 4.5 Stars
I loved it!
Click to Rate
40
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 4.5 Stars
I love all of the Star Wars movies.
Click to Rate
41
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) 4.5 Stars
Loved it.
Click to Rate
42
Step Up (2006,  PG-13)
Click to Rate
43
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2 4.5 Stars
great movie
Click to Rate
44
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.5 Stars
great movie
Click to Rate
45
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 5.0 Stars
I LOVE THIS MOVIE!!!!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments