Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  twistedjfate's Rating My Rating
1
Underworld (2003,  R)
Underworld 5.0 Stars
Gives a new view to the old vampire/werewolf movies.
Click to Rate
2
Speed (1994,  R)
Speed 5.0 Stars
Keanu Reeves, Sandra Bullock & Dennis Harper, who needs more of a reason to watch?
Click to Rate
3
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 4.0 Stars
Maybe not the most historically correct movie, yet hilarious for an action film. This one has it all.
Click to Rate
4
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 5.0 Stars
I love it when bad guys win.
Click to Rate
5
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
I had to watch it again to see what I was missing.
Click to Rate
6
Darkman (1990,  R)
Darkman 5.0 Stars
Vigilantes rock.
Click to Rate
7
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
8
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
9
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 4.0 Stars
Wake up. Answer the door. Follow the White Rabbit Neo.....What would have happened if I took the red pill?
Click to Rate
10
X-Men (2000,  PG-13)
Click to Rate
11
12 Monkeys (1995,  R)
Click to Rate
12
Aeon Flux (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
Memento (2000,  R)
Memento 5.0 Stars
Backwards. Twisted my mind a little bit.
Click to Rate
14
The Matrix Revolutions (2003,  R)
Click to Rate
15
Catwoman (2004,  PG-13)
Catwoman 4.5 Stars
Purrrr Halle Berry
Click to Rate
16
TRON (1982,  PG)
TRON 3.5 Stars
CLassic
Click to Rate
17
Dreamscape (1984,  R)
Dreamscape 4.0 Stars
Good Scary movie, back in the day
Click to Rate
18
Dragonheart (1996,  PG-13)
Dragonheart 4.0 Stars
Sean Connery & Dragons
Click to Rate
19
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
20
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
21
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
22
The Lord of the Rings (1978) (1978,  PG)
The Lord of the Rings (1978) 5.0 Stars
Classic
Click to Rate
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
27
The League of Extraordinary Gentlemen (2003,  PG-13)
Click to Rate
28
Highlander - Endgame (2000,  R)
Click to Rate
29
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
30
Queen of the Damned (2002,  R)
Queen of the Damned 5.0 Stars
Just enough sexual tension.
Click to Rate
31
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) (1991,  R)
Click to Rate
32
Stargate (1994,  PG-13)
Click to Rate
33
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) (1993,  R)
Click to Rate
34
Conan the Barbarian (1982,  R)
Click to Rate
35
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
36
Highlander: The Source (2008,  R)
Click to Rate
37
Goldfinger (1964,  PG)
Click to Rate
38
Dr. No (1962,  PG)
Click to Rate
39
From Russia With Love (1964,  PG)
Click to Rate
40
G.I. Jane (1997,  R)
Click to Rate
41
Storm of the Century (1999,  PG-13)
Click to Rate
42
Salem's Lot (2004,  PG-13)
Click to Rate
43
The Lawnmower Man (1992,  R)
Click to Rate
44
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
46
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
47
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
48
Pitch Black (2000,  R)
Pitch Black 5.0 Stars
This movie got me interested in Vin Deisel's acting career.
Click to Rate
49
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
The Chronicles of Riddick 5.0 Stars
You keep what you kill!
Click to Rate
50
The Dark Half (1993,  R)
Click to Rate
51
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
Click to Rate
52
Saw (2004,  R)
Saw 5.0 Stars
Jigsaw is the SHIT!
Click to Rate
53
Saw II (2005,  R)
Saw II 5.0 Stars
Go Jigsaw!