My Favorite Movies
| twitchingmonkey's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 2 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 3 |
UHF (1989, PG) |
|
| 4 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 5 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 6 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 7 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 8 |
Clerks (1994, R) |
|
| 9 |
Ghost World (2001, R) |
|
| 10 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 11 |
Heathers (1988, R) |
|
| 12 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 13 |
Snowball Effect: The Story of Clerks (2004, Unrated) |
|
| 14 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 15 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 16 |
The Kentucky Fried Movie (1977, R) |
|
| 17 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 18 |
Election (1999, R) |
|
| 19 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 20 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 21 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 22 |
Terror Firmer (1999, R) |
|
| 23 |
Office Space (1999, R) |
|
| 24 |
Pee-wee's Big Adventure (1985, PG) |
|
| 25 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 26 |
Pot Zombies (2005, Unrated) |
|
| 27 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 28 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R) |
|
| 29 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 30 |
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007, R) |






























