My Favorite Movies


  txkoqui's Rating My Rating
1
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 4.5 Stars
beautiful love story
Click to Rate
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
3
Wedding Crashers (2005,  R)
Click to Rate
4
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
5
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
7
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
8
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
9
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
11
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
12
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
13
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
15
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
16
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
17
V for Vendetta (2006,  R)
Click to Rate
18
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
19
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
20
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
21
Step Up (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
23
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
24
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
26
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
27
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
28
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
29
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
30
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
31
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch 5.0 Stars
i love this money
Click to Rate
32
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
33
Constantine (2005,  R)
Constantine 4.0 Stars
good
Click to Rate
34
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon 3.5 Stars
good
Click to Rate
35
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element 3.5 Stars
good
Click to Rate
36
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas 3.5 Stars
ok
Click to Rate
37
Men in Black II (2002,  PG-13)
Men in Black II 3.5 Stars
good
Click to Rate
38
Beetlejuice (1988,  PG)
Beetlejuice 3.0 Stars
ok
Click to Rate
39
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot 3.5 Stars
good
Click to Rate
40
300 (2007,  R)
Click to Rate
41
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
42
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
43
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
44
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
Click to Rate
45
The Scorpion King (2002,  PG-13)
Click to Rate
46
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Click to Rate
47
The Fugitive (1993,  PG-13)
Click to Rate
48
The Italian Job (2003,  PG-13)
Click to Rate
49
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
50
The Legend of Zorro (2005,  PG)
Click to Rate
51
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
52
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
Click to Rate
53
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)