My Favorite Movies


  TylerDurden182's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
My favorite film of all time. I have seen it 30 times and it never gets old.
Click to Rate
2
Memento (2000,  R)
Click to Rate
3
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey 5.0 Stars
An experience unlike any other. One of the greatest films ever.
Click to Rate
4
Apocalypse Now (1979,  R)
Apocalypse Now 5.0 Stars
Gripping and intense. One of the greatest films ever. The beginning and ending are both brilliant, as well as everything in between.
Click to Rate
5
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver 5.0 Stars
A masterpiece. Scorsese's best, and that is saying a lot.
Click to Rate
6
Magnolia (1999,  R)
Magnolia 5.0 Stars
PT Anderson has become one of my favorite directors and Magnolia is a perfect example why. A 3 hour film that I actually wanted to be longer.
Click to Rate
7
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
Kubrick is God and this is one of his many masterpieces.
Click to Rate
8
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive 5.0 Stars
A mind fuck that only David Lynch could make. Took me 2 viewings to fully understand everything and they were worth every second.
Click to Rate
9
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 5.0 Stars
How can anyone not like this film?
Click to Rate
10
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream 5.0 Stars
The only film that makes me feel like shit everytime I see it. Heartbreaking and brilliant.
Click to Rate
11
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
The definition of cool. This is the film that started it all for me. After I saw it, I was hooked on movies.
Click to Rate
12
Raging Bull (1980,  R)
Raging Bull 5.0 Stars
Robert De Niro's greatest performance, and one of Scorsese's best.
Click to Rate
13
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
Another gem from David Fincher. Kevin Spacey owns as John Doe.
Click to Rate
14
Chinatown (1974,  R)
Click to Rate
15
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Click to Rate
16
City Lights (1931,  Unrated)
Click to Rate
17
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Click to Rate
18
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
19
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
20
The Usual Suspects (1995,  R)
The Usual Suspects 5.0 Stars
One of the best endings ever. Kevin Spacey is great.
Click to Rate
21
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
22
25th Hour (2002,  R)
25th Hour 5.0 Stars
Edward Norton is the fucking man. Contains one of my favorite monologues, the "Fuck" scene.
Click to Rate
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
24
The Thin Red Line (1999,  R)
Click to Rate
25
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
26
Heat (1995,  R)
Click to Rate
27
Barton Fink (1991,  R)
Click to Rate
28
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
29
Dead Man (1995,  R)
Dead Man 5.0 Stars
Jim Jarmusch and Johnny Depp at their best. One of my favorites.
Click to Rate
30
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
31
Eraserhead (1977,  Unrated)
Click to Rate
32
Once Upon a Time in the West (1969,  PG-13)
Click to Rate
33
Brazil (1985,  R)
Click to Rate
34
Days of Heaven (1978,  PG)
Click to Rate
35
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
36
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
37
Oldboy (2005,  R)
Click to Rate
38
Le Samouraļ (The Godson) (1967,  PG)
Click to Rate
39
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Click to Rate
40
Paris, Texas (1984,  R)
Click to Rate
41
Boogie Nights (1997,  R)
Click to Rate
42
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
43
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
44
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
45
American History X (1998,  R)
Click to Rate
46
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
47
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
48
Psycho (1960,  R)
Click to Rate
49
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
50
Punch-Drunk Love (2002,  R)
Click to Rate
51
The Great Dictator (1940,  G)
Click to Rate
52
The Big Lebowski (1998,  R)