My Favorite Movies


  uchihagurl's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
i remember the first time i watched this part.. i was SO confused..but yeh after watchin it over and over for a few times i got the hang of it ;p
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
luved it!!!! it wuz really cool!! and when Gandalf came i wuz like OMMGGGGG!!! HEZ ALIVE!! i wuz jumping around the whole room LOL.. but yeh honestly .. i couldnt believe it.. i mean WUT A RELIEF ..gandalfz alive and.. ok ok i'll shut up guess u get the point anyway ;p
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
this wuz THE best !! the ending was so cool!!! i cried like hell when frodo wuz leaving sam .. y does he get to leave anyway ( i noe dont tell me) but honestly i think sam got to do all the friggin work..
4
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
this movie wuz ..really cool, if only it had sum more blood into it, it would've bin perfect ;p
i actually cried when the lion died.. wutz his name again? Alex? and when he came back to life .. well no comment.. dunno wut i really felt tho. I remember watching it 3 times in a row ^_^
5
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
this was GREAT.. this 1z probably the only movie where daniel,emma and rupert look exactly how i imagined them!! and everything wuz great!! but still.. nothin can surpass my imagination ;p
6
The Grudge 2 (2006,  PG-13)
The Grudge 2
*gulp*
no choice..
gotta watch it sumday..
(the woman got a haircut?)
wow she has the sharingon too!!
7
The Grudge (2004,  PG-13)
The Grudge
O..M..G!!!!!!
I COULDNT SLEEP FOR 3 WHOLE MONTHS AFTER WATCHING THIS MOVIE
I WUZ SCREAMING THE WHOLE FRIGGIN TIME!!
I KEPT ON EXPECTING HAIR TO CUM OUTTA NOWHERE FROM THE CORNER OF MY ROOM AT NIGHT
AND I SCREAMED EVERYTIME I SAW HAIR IN THE BATHTUB!!
I DONT HAVE THE GUTS TO WATCH THE GRUDGE 2
NO..WAY!!
THINKING ABT IT GIVES ME THE SHIVERS

OMG!! WUT WUZ THAT?!!
8
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants
awesome!! i practically got addicted to it ^_^
9
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3
i SO cant wait to watch this movie!! i cant wait!! ^_^
10
Madagascar (2005,  PG)
Madagascar
this wuz so HILARIOUS!!!!!!
i like to move it move it ^_^
11
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries
hilarious
12
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
whenz part 3 coming out?
13
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot
didnt really get it.. the robot had feelings or sumthin?
14
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks
LMAO!!
15
Matilda (1996,  PG)
Matilda
watched a long time ago
i still watch it tho
one of my favorites ^_^
16
Garfield - The Movie (2004,  PG)
Garfield - The Movie
luved it!!
it wuz dead hilarious
-[{(#1 cat luver)}]
i havent watched part 2 yet
17
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
i luv dorey!! haha..
i just luv her memory
P.Sherman, 42. Volleyway, Sidney ;p
18
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality
HILARIOUS!!
watched it a long time ago tho
it wuz great!!
i havent watched part 2 tho :(
19
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
*wherez winky?
*wherez dobby?
*wherez the kitchen when u tickle the stupid fruit?
*wutz with the eye patch[moody]
*every1 needs a haircut
*where r the veela???!!!!!!
*sigh* itz wuznt tht great..not wut i wuz expecting at least..
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
not bad..okazay..the way they made the movie i meean
.. i prefer the book
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
cant waiiitttt!!!!!!!
22
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
havent watched it for ages..
but yeh..daniel,rupert,and emma really looked like wut i had in mind..
wish emma still has her ultra fuzzy hair tho..
23
Discovering the Real World of Harry Potter (2001,  Unrated)
Discovering the Real World of Harry Potter
eeehhhh??!!!
never heard of this before
can't wait to check it out!!^_^
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
27
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
wanna waaaaaatch it!! ^_^
28
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
wow how many episodes r there?!! o_O
29
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
is this the last one? :s
well..anyway..cant wait!!
30
Cars (2006,  G)
Cars
HAHA!!
THIS WAS AWESOME!!
31
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge
HAHA!!
THIS WUZ STUUUUPID!!
32
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
no comment
honestly.. i fell asleep watchin it..
i hate Mad Micheal Curry.. d'oh wutever his name is
33
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
T'was ok..
34
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
t'was okazay..
..
...
EARTHQUAKE!! XD
35
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age
this wuz SO hilarious!!
the babyz erm..cute?
anywayz Sid wuz my fav character XD
36
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
erm.. :s
i'l have to watch this again..
Wuz daydreamin thru the whole movie!! XD
37
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
wanna seeee it!!
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
wanna waaaaatch it!!
39
Free Willy (1993,  PG)
Free Willy
this mvoie wuz ok..watched a long time ago tho..
who in the world names a whale 'willy' anyway?
poor thing , getting to be named 'willy'..tch
40
Free Willy 2 - The Adventure Home (1995,  PG)
Free Willy 2 - The Adventure Home
watched a long time ago..i'm getting confused with all the parts
41
Free Willy 3: The Rescue (1997,  PG)
Free Willy 3: The Rescue
it wuz ok..darn i forgot the whole movie!!
all i noe it wuz kinda sad in the end or sumthin..dunno
42
House of Wax (1953,  PG)
House of Wax
omg i watched half of this on my friends b-day party..
i couldnt watch the other half cuz i strted scremin 'TURN IT OFF!! TURN IT OFF!!"
YEH AND I"M NOT GONNA WATCH THE OTHER HALF AND NO1 CAN MAKE ME!!!!
*gasp**gasp*
43
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006,  PG)
Garfield: A Tail of Two Kitties
this was AWESOME!!
LOL i couldnt stop laughing
sum of u might think it wuz a childish movie..but i just luv garfield..i still read his daily comic strips ^_^
anyway the dog wuz realliy hilarious..and really stupid lol.."trousers!!'
LMAOO!!
i just luved the prince's accent..
the ending wuz really sweet
44
Shark Tale (2004,  PG)
Shark Tale
hahahah!!
really cool!!
i just luv lenny !! XD
45
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle
umm.. i didnt really get to watch all of it ..only watched half of it ..it kinda reminded me a bit of tom and jerry..
it wuz boring in a way..
but i'll watch all of it later on i guess..
46
Final Fantasy - The Spirits Within (2001,  PG-13)
47
Final Fantasy VII - Advent Children (2005,  PG-13)
48
Final Fantasy - Unlimited (2001,  Unrated)
49
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd (2003,  PG-13)
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd
this is THE DUMBEST and LAMEST movie i've EVER watched.. me and my friend had fun laughing anyway =)
i even strted to choke on one point, but i was stupid in a RLY hilarious sort of way ^_^
50
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
Shrek the Third (Shrek 3)
LOL!!
i LOVED it!!
and i heard tht the 4th part mite be coming on 2010!!
i can't wait tht long!!!
i loved the part when were dressed up "royally"
the king wouldnt die i wuz like "just die already"hahahah, but i feel sry for them cuz he wuz fiona's dad (ribbit)
the magician was randomnly psycho ..and his dress was SO hilarious
i luved the part when puss and donkey switched bodies and when "puss" tried acting "cute" even tho he wuz in donkey's body!! hahaha
rapunzel tht 8!?(# !!! she went after charming but she ended up bald in the ending and i wuz like "yayyy!!"
all in all.. gud movie =)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments