My Favorite Movies
| UghLeigh's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Tombstone (1993, R)
I honestly can't think of a more perfect movie. I know some will argue other classics, but to me, this is the ONE. |
|
|
| 2 |
Army of Darkness (1992, R) |
|
|
| 3 |
Addams Family Values (1993, PG-13) |
|
|
| 4 |
The Addams Family (1991, PG-13) |
|
|
| 5 |
Star Wars (, PG) |
|
|
| 6 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
|
| 7 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
|
| 8 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 9 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
|
| 10 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 11 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
|
| 12 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 13 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 14 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 15 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 16 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
|
| 17 |
Constantine (2005, R) |
|
|
| 18 |
Identity (2003, R) |
|
|
| 19 |
Scrooged (1988, PG-13) |
|
|
| 20 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 21 |
Toy Story 2 (1999, G) |
|
|
| 22 |
Toy Story (1995, G) |
|
|
| 23 |
Batman (1989, PG-13) |
|
|
| 24 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 25 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
|
| 26 |
The Green Mile (1999, R) |
|
|
| 27 |
Tornado! (1996, PG) |
|
|
| 28 |
Darkman (1990, R) |
|
|
| 29 |
Escape from L.A. (1996, R) |
|
|
| 30 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
|
| 31 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
|
| 32 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
|
| 33 |
Bubba Ho-Tep (2003, R) |
|
|
| 34 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
|
| 35 |
The Evil Dead (1981, NC-17) |
|
|
| 36 |
Disturbia (2007, PG-13)
It's definitely not the sofisticated suspense of Silence of the Lambs or the classic Rear Window, but I still think Shia's one to keep an eye on. He's done a great job in everything I've seen him in so far. Disturbia starts with a gasping for breath scene, then slows considerably for a bit too long, but the end is worth it. Could have done with a bit more David Morse, but it's still good enough. Worth it to see Shia get his mad on. |
|
|
| 37 |
Jacob's Ladder (1990, R) |
|
|
| 38 |
Alien (1979, R) |
|
|
| 39 |
Aliens (1986, R) |
|
|
| 40 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
|
| 41 |
Office Space (1999, R) |
|
|
| 42 |
Equilibrium (2002, R) |
|
|
| 43 |
Stay (2005, R) |
|
|
| 44 |
The Island (2005, PG-13) |
|
|
| 45 |
Kung Fu Hustle (2005, R) |
|
|
| 46 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 47 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 48 |
Pitch Black (2000, R) |
|
|
| 49 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 50 |
The Eye (2008, PG-13) |
|
|
| 51 |
Ghost Watcher (2002, R) |
|
|
| 52 |
Joy Ride (Road Kill) (2001, R) |
|
|
| 53 |
Jeepers Creepers (2001, R) |



