My Favorite Movies
My all time favorite.
| UglyCrazyPiggy's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Nuguna bimileun itda (Everybody Has Secrets) (2004, Unrated) |
|
| 2 |
Chi Bi (Red Cliff) (2009, R) |
|
| 3 |
Eorin shinbu (My Little Bride) (2004, Unrated) |
|
| 4 |
Sad Movie (2005, Unrated) |
|
| 5 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 6 |
The Good, the Bad, and the Weird (Joheunnom nabbeunnom isanghannom) (2008, Unrated) |
|
| 7 |
Ssang-hwa-jeom (A Frozen Flower) (2008, Unrated)
Jo In Sung & Joo Jin Moo had shown me that they're professional and I really impress with their performance. Heartbreak king, he dedicate everything to his lover but have been betraied. And the answer for his question from cruel Hong Rim is he never ever love him. Oh! god the answer could kill me. Real tragedy. |
|
| 8 |
Daisy (2006, Unrated) |
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 10 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 11 |
The Saint (1997, PG-13) |
|
| 12 |
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003, PG-13) |
|
| 13 |
Addicted (2002, Unrated) |
|
| 14 |
Jack (1996, PG-13) |
|
| 15 |
The Italian Job (2003, PG-13) |
|
| 16 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 17 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 18 |
The Full Monty (1997, R) |


















